Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej JLTV dla Marines

15 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że US Marine Corps zwiększy dotychczasowe zamówienie na opancerzone pojazdy JLTV, które mają zastąpić w linii obecnie eksploatowane HMMWV.

Dotychczas USMC planował zakup 9091 sztuk JLTV, jednak wraz z zakończeniem prób operacyjnych i ogłoszeniem wstępnej gotowości operacyjnej dowództwo formacji podjęło decyzję o zwiększenie zamówienia do około 15000 sztuk. Pozwoli to na pełne zastąpienie HMMWV w jednostkach liniowych Korpusu. Pierwsze liniowe JLTV trafią do jednostek bojowych USMC we wrześniu bieżącego roku – co ciekawe, program jest realizowany bez większych problemów, a decyzja o skierowaniu do działań operacyjnych zapadła na rok przed zakładanym terminem.

Produkowane przez Oshkosh JLTV mają na celu zastąpienie w linii wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV. Zaprojektowany na podstawie wniosków z działań bojowych w Iraku oraz Afganistanie pojazd ma za zadanie zwiększyć poziom ochrony znajdującego się w jego wnętrzu personelu.

Obok USMC oraz US Army rodzina JLTV jest oferowana na eksport. Dotychczas wiadomo, że zainteresowanie zakupem wyraziły Wielka Brytania (około 2747 sztuk), a także Litwa (300). 18 listopada 2018 roku 38 sztuk, poprzez procedurę FMS, zamówiła Słowenia – dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2021-23.

(ŁP) Foto: USMC
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc