Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Unikalna na skalę światową jednostka w ukraińskiej marynarce wojennej

Przedstawiciel najnowszej generacji zaprojektowanych i zbudowanych w Ukrainie bezzałogowych aparatów specjalnego przeznaczenia o oznaczeniu MAGURA V5. Fot. SpecTechnoEksport

24 sierpnia w trakcie obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował opinię publiczną o utworzeniu nowej jednostki marynarki wojennej, niemającej odpowiednika na świecie.

Od 24 sierpnia całość działań asymetrycznych z wykorzystaniem nawodnych i podwodnych bezzałogowych jednostek uderzeniowych realizowana będzie przez nowo utworzoną jednostkę, której nazwa brzmi: 385. Samodzielna Brygada morskich bezzałogowych pojazdów specjalnego przeznaczenia Sił Morskich Ukraińskich Sił Zbrojnych (385-ta okrema bryhada morśkych bezpiłotnych kompłeksiw specialnoho pryznaczennia  Wijśkowo-morśkych sył ZSU).

Trwająca od 24 lutego 2022 r. wojna na Ukrainie, nazywana eufemistycznie w Rosji „specjalną operacją wojskową” jak w przypadku wielu innych wcześniejszych konfliktów jest miejscem gdzie słabsza strona decyduje się na niestandardowe rozwiązania mające na celu zrównoważenie przewagi technicznej i liczebnej przeciwnika. W przypadku Ukrainy, a w szczególności w działaniach na morzu, zdecydowano się sięgnąć po systemy i taktykę, których nikt wcześniej nie wykorzystywał na taką skalę czyli bezzałogowe samobójcze pojazdy nawodne (USV), które zaklasyfikować można jako WBIED (Water-Borne Improvised Explosive Device). Ukraina opracowała już co najmniej sześć różnych odmian tego typu pojazdów (budowanych specjalnie z myślą o misjach uderzeniowych) jak również adoptowała do takich zadań cywilne skutery wodne.

Z ich wykorzystaniem zrealizowano co najmniej 11 ataków zarówno na infrastrukturę portową (trzykrotnie), most Krymski (raz) jak i na rosyjskie jednostki nawodne, w większości okręty wojenne (siedem ataków). O ile w większości działania te nie przyniosłyspodziewanych sukcesów, tak ostatnie trzy, w których uszkodzono poważnie most łączący okupowany Krym z Federacją Rosyjską (17 lipca 2023 roku), a także zaatakowano duży okręt desantowy Oleniegorskij gorniak (012) proj. 775/I oraz tankowiec Sig (odpowiednio w nocy z 3 na 4 sierpnia oraz 5 sierpnia) okazały się wyjątkowo udane. Za powyższe ataki odpowiadało albo dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy (73. Centrum Morskich Operacji Specjalnych im. atamana koszowego Antona Hołowatego) albo Ukraińska  Służba Bezpieczeństwa SBU (Służba bezpeky Ukrajiny). Szerzej o kwestiach wykorzystania tego typu pojazdów w trakcie Wojny w Ukrainie piszemy w ”Wojsku i Technice” 9/2023.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc