Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na system amunicji krążącej SkyStriker

Fot. Łukasz Pacholski

18 września izraelski koncern Elbit Systems poinformował o podpisaniu umowy z nieujawnionym klientem europejskim w sprawie dostawy systemu amunicji krążącej SkyStriker. Kontrakt ma wartość 95 mln USD i ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat.

Zgodnie z komunikatem, umowa obejmuje kilkaset platform SkyStriker, które były prezentowane m.in. w czasie XXXI MSPO w Kielcach. Pojedyncza platforma może przenosić ładunek o masie od 5 do 10 kg, w zależności od masy może znajdować się w powietrzu przez 60 do 120 minut. Co ważne, w przypadku braku wykrycia celu platforma może zostać sprowadzona na ziemię w celu ponownego przygotowania do startu i operacji powietrznej. Powyższa cecha oznacza ograniczenie kosztów eksploatacji. Jak wskazywali przedstawiciele producenta, podczas MSPO 2023, system jest odporny na działanie układów walki elektronicznej oraz urządzeń zakłócających pracę nawigacji satelitarnej GPS. To z kolei umożliwia bezproblemowe operacje w najtrudniejszych warunkach operacyjnych.

Jak podkreśla Elbit Systems atutem systemu SkyStriker jest modułowa konstrukcja oraz niewielkie potrzeby w zakresie logistyki. To z kolei powoduje, że całość jest oferowana różnorodnym formacjom lądowym oraz Sił Specjalnych. Co należy podkreślić, system dysponuje układem przerwania ataku nawet w końcowej fazie lotu, co jest związane m.in. z wysokiej jakości głowicami obserwacyjno-celowniczymi zamontowanymi w nosowej części platformy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc