Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraińskie śmigłowce z systemami samoobrony firmy Hensoldt

Fot. US Army

21 czerwca Hensoldt poinformował o podpisaniu umowy w sprawie dostawy szesnastu zestawów systemu samoobrony AMPS, które zostaną zainstalowane na śmigłowcach wojskowych należących do Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, montaż systemu zostanie zrealizowany w zakładach LOM Praha w Republice Czeskiej na szesnastu wiropłatach nieznanego typu. Jak wskazuje producent, jest to pierwsza sprzedaż AMPS (Airborne Missile Protection System) stronie ukraińskiej – ma to związek z obecnymi potrzebami pola walki. Ukraina przeszła obecnie do ograniczonych działań ofensywnych, które są wspierane przez dostępne statki powietrzne. Jednym z kluczowych zagrożeń, z którymi się stykają, to przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe naprowadzane na podczerwień. W przypadku umowy Hensoldt nie publikuje harmonogramu realizacji dostaw.

Siły Zbrojne Ukrainy eksploatują przede wszystkim śmigłowce pochodzenia wschodniego. W ciągu ostatnich miesięcy potencjał został uzupełniony przez dostawy sprzętu przekazanego przez zaprzyjaźnione państwa, m.in. Stany Zjednoczone, Republikę Czeską, Słowację czy Łotwę. Nie można wykluczyć, że lista darczyńców jest większa, jednak nie wszystkie państwa upubliczniły szczegóły pomocy. Obok maszyn pochodzenia wschodniego na Ukrainie znalazły się trzy śmigłowce Westland Sea King (przekazane przez Wielką Brytanię) oraz pojedynczy UH-60A Black Hawk (zakupiony w jednej z amerykańskich firm). Dodatkowo Siły Zbrojne Ukrainy dysponują niewielką liczbą wiropłatów wyprodukowanych przez koncern Airbus, które zamówiono i dostarczono przed wybuchem wojny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc