Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udane testy systemu TOPAZ z interfejsem ASCA

Fot. Grupa WB

Od 7 do 21 lipca 2023 roku w Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie przeprowadzono udane testy interoperacyjności polskich i amerykańskich artyleryjskich systemów dowodzenia i kierowania ogniem z wykorzystaniem interfejsu ASCA. Był to kolejny, obowiązkowy etap procesu uzyskania przez Polskę pełnoprawnego członkostwa w porozumieniu Artillery Systems Cooperation Activities.

Lipcowe testy, wykonane przez GRUPĘ WB w ramach umowy wykonawczej podpisanej z Agencją Uzbrojenia zakończyły się sukcesem. Zarówno systemy TOPAZ i IFATDS-PL (International Field Artillery Tactical Data System Poland kupiony z pierwszym dywizjonem HIMARS) ze strony polskiej oraz AFATDS ze strony amerykańskiej potwierdziły zdolność do współpracy sojuszniczej w zakresie wymaganym przez ASCA.

W Rembertowie za pomocą narodowego systemu artyleryjskiego TOPAZ wykonano ponad dwieście testów i ponad sto sześćdziesiąt zadań ogniowych haubic, moździerzy i wyrzutni rakietowych z pociskami kierowanymi. Strona amerykańska wysoko oceniła techniczną implementację protokołu ASCA w systemie TOPAZ, co pozwoliło wypełnić pierwszą część narodowych zobowiązań polskiej artylerii.

Polska ma obecnie status państwa wspieranego (co oznacza kraj, który jest wprowadzany do organizacji przez jednego z jej pełnoprawnych członków, w tym przypadku przez Stany Zjednoczone) i jest zobowiązana do przeprowadzenia serii testów określonych w dokumencie ASCA023.

Próby najpierw mają zostać wykonane ze państwem-wspierającym, a następnie muszą zostać potwierdzone przez inny kraj będący pełnoprawnym członkiem ASCA. Sprawdzenie jest niezbędne, aby potwierdzić współpracę sojuszniczą między zautomatyzowanymi systemami kierowania ogniem używanymi przez Siły Zbrojne RP i innych państw zrzeszonych w porozumieniu. Spełnienie wymagań to warunek ubiegania się o uzyskanie statusu pełnoprawnego członka inicjatywy Artillery Systems Cooperation Activities.

Obecnie trwają przygotowania do zaplanowanych, kolejnych testów jakie mają się odbyć we wrześniu 2023 roku w Ottawie w Kanadzie gdzie systemy używane w Polsce zostaną skonfrontowane z lokalnym rozwiązaniem FATES (Fires Automation and Targeted Effects System).

Ostatni dzień testów wizytowali pułkownik Grzegorz Potrzuski, Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz Adam Bartosiewicz, wiceprezes GRUPY WB. Goście zapoznali się z wynikami przeprowadzonych testów i mogli naocznie zaobserwować jak trzy różne zestawy współpracują ze sobą.

Biorąc pod uwagę obecny, intensywny rozwój Wojsk Rakietowych i Artylerii poprzez wdrażanie nowych systemów rażenia oraz interoperacyjnych systemów kierowania ogniem swoimi zdolnościami zmierzamy do ścisłej czołówki państw NATO. Pomimo wielu nieprzewidzianych trudności, jak wybuch pandemii, od 2019 roku Polska zgodnie z przyjętym planem pewnie zmierza do celu jakim jest uzyskanie pełnoprawnego członkostwa w inicjatywie ASCA, powiedział szef zarządu WRiA.

WB Electronics S.A. od samego początku, czyli lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, towarzyszy i mocno wspiera rozwój polskiej artylerii. Dlatego tym bardziej cieszy mnie rozwój systemu TOPAZ, który spełnia coraz trudniejsze wymagania i oczekiwania, powiedział Adam Bartosiewicz z GRUPY WB.

Przedstawiciele wojska i przemysłu złożyli podziękowania dla Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie, która wsparła organizacyjnie przedsięwzięcie. Podziękowali też amerykańskim specjalistom: Danie Hatcher i Davidowi Stubbsowi za udział w testach.

Artillery Systems Cooperation Activities to międzynarodowa inicjatywa, z wiodącym udziałem państw członkowskich NATO. ASCA ma na celu zwiększenie interoperacyjności i umożliwienie bezpośredniego współdziałania systemów kierowania ogniem artylerii różnych państw przez zastosowanie ujednoliconych standardów i jednolitego interfejsu w poszczególnych krajowych systemach. Pełnoprawnymi członkami ASCA jest 13 państw, osiem ma status państw wspieranych, a tuzin jest zainteresowanych dołączeniem.

Źródło: Grupa WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc