Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzecia para samolotów KAI FA-50GF w Polsce

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

19 września Agencja Uzbrojenia poinformowała, że strona koreańska dostarczyła do Polski trzecią parę odrzutowych samolotów szkolno-bojowych KAI FA-50GF Fighting Eagle, które zostały zamówione przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podobnie jak wcześniej, samoloty dostarczono na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego należącego do Korea Air, który wylądował w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Stamtąd, drogą kołową, trafią do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie przejdą proces montażu i prób odbiorczych. Co należy podkreślić, w powyższej lokalizacji powstała już baza techniczna koncernu KAI, która ma wspierać próby i eksploatację maszyn.

Zgodnie z deklaracjami, dwanaście samolotów KAI FA-50GF FIghting Eagle ma zostać dostarczonych do końca bieżącego roku. Oznacza to, że jeszcze trzykrotnie w Warszawie będzie można odnotować lądowanie samolotów transportowych Korea Air.

W strukturach lotnictwa wojskowego FA-50GF Fighting Eagle mają wypełnić lukę po wycofanych i przekazanych Ukrainie samolotach myśliwskich MiG-29. W latach 2025-28 zaplanowano dostawę 36 kolejnych FA-50 już w docelowej konfiguracji Block 20, która otrzyma m.in. stacje radiolokacyjne RTX PhantomStrike, optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze Lockheed Martin Sniper. Dodatkowo maszyny mają zostać zintegrowane z uzbrojeniem powietrze-powietrze standardowym dla Sił Powietrznych (AIM-9X Sidewinder oraz AIM-120 AMRAAM). Docelowo także dwanaście FA-50GF (formalnie zamówionych przez Republikę Korei w konfiguracji TA-50) ma przejść proces modernizacji do standardu Block 20.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc