Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tomahawki dla US Navy

27 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Raytheon podpisali kontrakt, który uruchamia produkcję kolejnej partii pocisków manewrujących BGM-109 Tomahawk Block IV.

Umowa, o wartości 143,3 mln dolarów, obejmie produkcję 100 pocisków w ramach XV partii seryjnej – wszystkie w standardzie przeznaczonym dla pionowych wyrzutni Mk.41, które stanowią wyposażenie krążowników i niszczycieli US Navy. Zlecenie zostanie zrealizowane do sierpnia 2020 roku i pozwoli na uzupełnienie stanów magazynowych uzbrojenia tego typu, które jest regularnie używane w działaniach operacyjnych.

W ostatnich latach pociski Tomahawk zostały użyte czterokrotnie. We wrześniu 2014 roku 47 pocisków użyto do ataku na obiekty bojowników państwa islamskiego na terenie Syrii. W październiku 5 pocisków wykorzystano do ataku na pozycje jemeńskich rebeliantów – był to odwet za próbę ataku rakietowego na amerykańskie okręty operujące w pobliżu wód terytorialnych Jemenu. 6 kwietnia 2017 roku 59 pocisków zostało użytych przeciwko siłom syryjskim w odwecie za atak chemiczny w którym ucierpiała ludność cywilna. W kwietniu 2018 roku 66 pocisków tego typu użyto ponownie przeciwko Syryjczykom w celu odwetu za kolejny atak chemiczny.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc