Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Terma dostarczy wyrzutnie celów pozornych do Mieczników [WIDEO]

Dziobowy zespół wyrzutni Mk 137 systemu C-Guard na duńskiej fregacie typu Iver Huitfeldt. Fot. Tomasz Grotnik

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. podpisała z duńską firmą Terma A/S umowę na dostawę systemu obrony bezpośredniej C-Guard, przeznaczonego do fregat projektu 106 Miecznik, budowanych dla Marynarki Wojennej RP.

System C-Guard zapewnia pokrycie okrężne 360°i skutecznie przeciwdziała zaawansowanym zagrożeniom, takim jak pociski kierowane naprowadzające się radiolokacyjnie lub na podczerwień, jak też zaawansowane torpedy nowej generacji. C-Guard opiera się na sprawdzonych w walce celach pozornych, kompatybilnych ze standardem NATO SeaGnat kal. 130 mm i sprawdzonej konstrukcji wyrzutni mechanicznej (typu moździerzowego) bez ruchomych części. Wymaga ograniczonej konserwacji, co gwarantuje wysoką dostępność operacyjną i niski całkowity koszt utrzymania.

Nie podano, jakie wyrzutnie zakupiono do Mieczników, ale najprawdopodobniej Mk 137, w których wszystkie sześć luf jest skierowanych w jedną stronę. Ostrzał okrężny zapewnia zaś odmienne ustawienie tych nieruchomych wyrzutni na pokładzie okrętu. Na duńskich fregatach typu Iver Huitfeldt, będących protoplastami Mieczników, jest łącznie po osiem Mk 137, zgrupowanych po cztery w dziobowej i rufowej części jednostki.

Oprócz wyrzutni w skład systemu wchodzą: jednostka sterująca (Control Unit), zlokalizowana jest w Centrum Informacji Bojowej (opcjonalnie można zamontować dwie dodatkowe jednostki, np. jedną na mostku); komputer sterujący strzelaniem (Launch Control Computer); interfejs wyrzutni (Launcher Interface Unit), który kontroluje impulsy wystrzału i komunikuje się z jednostkami sterującymi i komputerem sterującym; system identyfikacji amunicji (Round Identification System). System C-Guard można w pełni zintegrować z dowolnym systemem zarządzania walką (CMS) poprzez protokół TCP/IP i standardowy kabel LAN Cat 5e. W przypadku Mieczników będzie to Thales TACTICOS.

Warto dodać, że pd dawna jedynymi okrętami Marynarki Wojennej uzbrojonymi w wyrzutnie celów pozornych są dwie eksamerykańskie fregaty typu Oliver Hazard Perry: OORP Gen. K. Pułaski i Gen. T. Kościuszko. Obydwie mają po cztery sześciolufowe Mk 137 i wykorzystują naboje mulitispektralne Rheinmetall Waffe Munition Bullfigther.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Terma dostarczy wyrzutnie celów pozornych do Mieczników [WIDEO]”

  1. Pamietam jak przegladalismy i uruchamialismy ten system na Pułaskim po powrocie z Stanów.Ale to było prawie 20 lat temu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc