Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

TAI zdobywa nowe rynki eksportowe

Fot. Łukasz Pacholski

26 lutego przedstawiciele Turkish Aerospace Industries poinformowali, że do grona eksportowych klientów na system ANKA dołączyły kolejne kraje. Łącznie program uzyskał zamówienia zagraniczne ze strony pięciu państw świata.

Dotychczas wiadomo, że TAI zawarł kontrakty eksportowe na bezzałogowy system ANKA z Tunezją oraz Kazachstanem. W ramach uaktualnionej listy, system (promowany na licznych wystawach przemysłu obronnego) trafi także do Indonezji, Algierii oraz Czadu. Łącznie powyższe państwa zamówiły 24 bezzałogowe statki powietrzne, które wraz z wyposażeniem dodatkowym kosztowały około 500 mln USD. Spośród nich najwięcej zamówiła Indonezja (12 sztuk), a Algieria 10. Wkrótce do grona użytkowników może dołączyć Malezja, której władze zatwierdziły zamówienie od trzech do dziewięciu egzemplarzy (bez podania szczegółów dotyczących liczby naziemnych stacji kierowania oraz uzbrojenia).

Należące do klasy MALE TAI ANKA są eksploatowane w tureckich siłach zbrojnych od 2017 roku. Rok później zrealizowano integrację z uzbrojeniem podwieszanym produkcji lokalnej. Także w 2018 roku BSL ANKA zaczęły być wykorzystywane operacyjnie przez Turcję w działaniach na pograniczu z Syrią. Dotychczas utracono przynajmniej dwa egzemplarze. Pierwsze sukcesy eksportowe, umowa z Tunezją, miały miejsce w marcu 2020 roku. Rok później podpisano także kontrakt z Kazachstanem – co ciekawe, część źródeł wskazuje, że istnieje opcja uruchomienia produkcji licencyjnej w tym kraju, co jest związane z długofalowym zapotrzebowaniem wynoszącym ponad 10 systemów (każdy po trzy egzemplarze).

Napędzany przez silnik Tusaş Engine Industries TEI-PD170 (o mocy 170 KM) ANKA może przebywać w powietrzu przez około 30 godzin. Promień bojowy (ograniczony zasięgiem systemu łączności) wynosi 250 km, a udźwig 350 kg.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc