Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzi stawiają na system Patriot

7 listopada rząd Szwecji wydał zgodę na rozpoczęcie formalnych negocjacji w sprawie zakupu w Stanach Zjednoczonych zestawów obrony powietrznej Patriot, które miałyby trafić do sił zbrojnych od 2020 roku.

Według udostępnionej informacji, szwedzka agencja zamówień wojskowych FMV ma wysłać do Waszyngtonu oficjalny LoR (Letter of Request), który uruchomi formalny proces negocjacji w ramach procedury FMS. Wstępna decyzja o potrzebie zakupu systemu Patriot zapadła w sierpniu bieżącego roku. Szwedzi zakładają, że oferta rządu amerykańskiego, po przejściu stosownej procedury autoryzacji, może zostać przesłana do Sztokholmu na wiosnę 2018 roku. Wówczas ostateczną decyzję za podjąć rząd.

Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w 2020 roku, a osiągnięcie gotowości operacyjnej przez jednostki uzbrojone w system Patriot może mieć miejsce w 2025 roku. Decyzja Szwedów o wyborze produkowanego przez koncern Raytheon systemu to kolejny element procesu modernizacji sił zbrojnych w Europie.

Przypomnijmy, obecnie finalizowany jest proces zakupu Patriotów przez Rumunię, planującą kupno siedem baterii w konfiguracji PAC-3+. Obecnie Bukareszt otrzymał już z Waszyngtonu oficjalną ofertę zakupu (LoA), którą ma zatwierdzić parlament – według deklaracji rządu, podpisanie międzyrządowego kontraktu ma nastąpić jeszcze w bieżącym roku. Dodatkowo finalizowane są rozmowy na zakup pierwszych zestawów przez Polskę – tu również władze oczekują na przesłanie oficjalnej oferty zakupu z Waszyngtonu.

(ŁP) Foto: Raytheon
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc