Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzi odbierają zmodernizowane NHIndustries NH90TTH

Fot. FMV

3 maja szwedzka agencja FMV poinformowała, że konsorcjum NHIndustries dostarczyło szwedzkim siłom zbrojnym kolejny egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca NH90TTH w docelowym standardzie wyposażenia pokładowego.

Zgodnie z komunikatem, maszyna trafiła do użytkownika w kwietniu bieżącego roku. Łącznie konsorcjum NHIndustries, na mocy porozumienia, ma zrealizować modernizację jedenastu wiropłatów – spośród nich dostarczono już cztery. Cały projekt ma zostać zrealizowany do końca 2024 roku.

Modernizacja maszyn jest realizowana przez podmioty zlokalizowane we Francji oraz w Finlandii. Jest powodem porozumienia na linii FMV i NHIndustries, które pozwoliło na dostawę jedenastu (spośród osiemnastu) NH90 w tymczasowej konfiguracji. Było to związane z potrzebami operacyjnymi i opóźnieniami programu – jednym ze skutków był interwencyjny zakup piętnastu wielozadaniowych Lockheed Martin UH-60M Black Hawk w Stanach Zjednoczonych (poprzez procedurę FMS).

Szwecja zamówiła osiemnaście NH90TTH w dwóch odmianach – transportowo-desantowej oraz poszukiwawczo-ratowniczej. Ostatecznie rosnąca aktywność okrętów podwodnych spowodowała zmianę, która spowodowała zmianę konfiguracji maszyn poszukiwawczo-ratowniczych, które otrzymały także możliwość lokalizowania i zwalczania okrętów podwodnych. Niestety ze względu na opóźnienia oraz niski wskaźnik gotowości operacyjnej, w listopadzie 2022 roku, rząd szwedzki podjął decyzję o rozpoczęciu procesu, którego celem jest zastąpienie NH90 przez śmigłowce rodziny S-70. Dotychczas nie poinformowano o szczegółach powyższego projektu.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc