Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System Barak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Fot. IAI

29 października media izraelskie, bazując na ogólnodostępnych aplikacjach wykorzystujących komercyjne zdjęcia satelitarne, poinformowały, że na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozlokowano zestaw obrony przeciwlotniczej Barak w nieznanej konfiguracji.

Uwagę specjalistów przykuły stanowiska obrony przeciwlotniczej w bazie lotniczej Al Dhafra znajdującej się w pobliżu Abu Zabi. Dostępne dane wskazują, że aktualizacja fotograficzna miała miejsce w połowie września bieżącego roku – na dostępnych fotografiach widoczne jest stanowisko stacji radiolokacyjnej Elta EL/M-2084 oraz dwóch wyrzutni Barak. Obecność izraelskiego zestawu nie powinna stanowić zaskoczenia – w kwietniu możliwe było odnotowanie przynajmniej dziesięciu lotów ciężkich samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster III należących do Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich na trasie do i z bazy lotniczej Newatim w Izraelu (średnio pozostały na ziemi przez okres kilku godzin).

Satelitarne zdjęcie z możliwym rozlokowaniem elementów systemu Barak w rejonie bazy Al Dhafra. Fot. Google Maps

Władze ZEA rozpoczęły negocjacje z Izraelem w kwestii zakupu zaawansowanych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych po serii ataków rakietowych oraz bezzałogowców w styczniu bieżącego roku (odnotowano wówczas m.in. pierwsze bojowe zastosowanie systemu THAAD). Wśród opcji wymieniano właśnie system Barak bądź SPYDER lub Iron Dome. Nieoficjalnie, źródła prasowe sugerowały możliwość połączenia zakupu różnych izraelskich zestawów.

Ze względu na zagrożenie w postaci różnorodnych platform latających, Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą intensywne zakupy systemów obrony przeciwlotniczej w różnych państwach. Poza Izraelem mowa o Stanach Zjednoczonych oraz Republice Korei. W tym ostatnim zakontraktowano system K-SAM Block II, którego dostawy mają rozpocząć się około 2024 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc