Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SW-4 w walce o zamówienie z Republiki Korei

18 października, w czasie wystawy ADEX 2017 odbywającej się w Republice Korei, przedstawiciele agencji zakupów uzbrojenia DAPA poinformowali, że jeszcze w bieżącym roku planowane jest rozstrzygnięcie przetargu na zakup śmigłowców szkolno-treningowych dla sił zbrojnych.

Przedmiotem zamówienia jest 41 maszyn, które mają trafić do sił zbrojnych. O powyższy kontrakt rywalizują dwaj producenci – Bell Helicopters z Modelem 505, a także Leonardo ze świdnickim SW-4. Nowe wiropłaty mają służyć do podstawowego szkolenia przyszłych pilotów armii oraz sił powietrznych.

Obecnie jedynym militarnym użytkownikiem śmigłowców SW-4 jest Polska, która zakupiła 24 egzemplarze, które są wykorzystywane do szkolenia pilotów w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Poza produkcją wojskową, maszyny są także oferowane na rynek cywilny, a dodatkowo Leonardo rozwija konstrukcję, czego przykładem jest SW-4 Solo RUAS, wykorzystywany przez Royal Navy i Ministerstwo Obrony Włoch w badaniach nad bezzałogowym wiropłatem przeznaczonym dla jednostek pływających.

Zakup śmigłowców szkolno-treningowych to jeden z kilku programów pozyskania nowych wiropłatów dla sił zbrojnych Republiki Korei. Obok nich mowa o kolejnej transzy wielozadaniowych śmigłowców ZOP, wyspecjalizowanych maszyn szturmowych czy ratownictwa medycznego.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc