Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sto tysięcy GROTÓW w służbie Ojczyźnie

Zdjęcia: Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Stutysięczny egzemplarz karabinka MSBS GROT zszedł z taśmy produkcyjnej Fabryki Broni „Łucznik”-Radom. Niebawem trafi on na wyposażenie polskich Sił Zbrojnych, którym dostarczono prawie 100 tysięcy sztuk tej broni. Wyjątkowy dla radomskiego zakładu moment został uwieczniony pamiątkową fotografią tych, którzy przyczynili się do sukcesu flagowego produktu Spółki - pracowników oraz Zarządu.

Karabinki MSBS GROT od 2017 roku znajdują się na wyposażeniu polskiej armii. W ramach wsparcia udzielonego przez polski rząd, GROT-y trafiły także na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie sprawdzają się w boju. W 2022 roku Fabryka Broni dostarczyła karabinki MSBS GROT również do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz do jednego z krajów Afryki Wschodniej.

 - Od prawie 100 lat jako czołowa polska firma branży zbrojeniowej dostarczamy broń strzelecką do naszego wojska, z czego jesteśmy niezwykle dumni, ale czujemy też wagę odpowiedzialności – mówi dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o. - Nieustannie prowadzimy dialog z naszym głównym odbiorcą, wsłuchując się w jego potrzeby i na nie odpowiadając, czego przykładem jest właśnie rodzina karabinków MSBS GROT. Obecnie przygotowujemy się do dostaw karabinu wyborowego 762N, pracujemy nad wersją A3 karabinka GROT, subkarabinkiem z lufą 10-calową oraz wersją bezkolbową.

Karabinek MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu ZISW TYTAN. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką wymianę kluczowych modułów, jak lufy ze zintegrowaną komorą gazową, komory spustowej z mechanizmem spustowym czy kolby. Dzięki temu można szybko dostosować broń do konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym dla użytkowników prawo-
i leworęcznych.

Fabryka Broni w pełni zrealizowała stawiany przez użytkownika wymóg modernizacji indywidualnego wyposażenia żołnierza, dostosowując do najnowszych standardów i wdrażając do produkcji seryjnej oferowane  jednostki.

- Liczba 100 tysięcy wyprodukowanych dla Wojska Polskiego karabinków MSBS GROT robi wrażenie nie tylko w skali kraju, ale także zagranicy -mówi Seweryn Figurski, Członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o. Od kilu lat wystawiamy je na międzynarodowych targach zbrojeniowych, gdzie budzą duże zainteresowanie i stoją obok najlepszych światowych produktów.

Pierwsze egzemplarze karabinków MSBS GROT weszły na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w listopadzie 2017 roku. Nadal dysponują one także 96 tysiącami karabinków szturmowych BERYL, wyprodukowanymi w radomskim zakładzie.

Źródło: Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc