Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stępka kolejnej atomowej Virginii położona

Fot. Huntington Ingalls Industries

19 listopada w stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News w stanie Wirginia, będącej częścią korporacji Huntington Ingalls Industries, położono stępkę szturmowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym USS Arkansas.

Przyszły USS Arkansas (SSN 800), to szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym typu Virginia serii Block IV budowany dla US Navy. Zasadniczą różnicą w stosunku do wcześniejszej wersji Block III były zmiany konstrukcyjne wpływające na ograniczenie planowych głównych napraw dokowych z czterech do trzech, co przełoży się na wydłużenie kampanii każdego z okrętów Block IV o jeden okres. Łącznie powstanie dziesięć Virginii tej odmiany.

SSN 800 jest 27. jednostką tego typu i piątą, której nazwa została nadana na cześć amerykańskiego stanu Massachusetts. Poprzednim okrętem, który ją nosił był krążownik rakietowy z napędem jądrowym CGN 41 typu... Virginia, a przed nim był to pancernik BB 33 typu Wyoming.

Okręt zamówiono 28 kwietnia 2014, a nazwę nadano mu 15 czerwca 2016 roku. Matkami chrzestnymi zostało sześć afroamerykańskich kobiet z „Dziewiątki z Little Rock” („Little Rock Nine”). Wraz z trzema mężczyznami, cała „Dziewiątka” zapisała się w historii w 1957 roku swoją odpowiedzią na orzeczenie Sądu Najwyższego uznające segregację rasową w szkołach publicznych za niekonstytucyjną. W obliczu krzyczących tłumów, gróźb przemocy i wrogich przywódców stanowych, którzy zablokowali im drogę, nastolatkowie zostali eskortowani do szkoły przez oddziały federalne na polecenie prezydenta Dwighta D. Eisenhowera.

Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc