Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Środki na produkcję artylerii samobieżnej w Stanach Zjednoczonych

US Army zamówiły kolejne 155 mm haubicoarmaty samobieżne M109A7 i wozy amunicyjne M992A3. Fot. US Army

16 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki zawarł z koncernem BAE Systems umowę na produkcję 155 mm haubicoarmat samobieżnych M107A7 i pojazdów amunicyjnych M992A3.

Umowa wykonawcza nr P00172, w ramach umowy ramowej W56HZV-17-C-0001, ma wartość niemal 57,6 mln USD. BAE Systems Land & Armaments LP dostarczy na mocy tego zamówienia 155 mm haubicoarmaty samobieżne M109A7 Paladin i opancerzone pojazdy amunicyjne M992A3 Carrier Amunition Tracker na tym samym podwoziu. Prace będą realizowane w zakładzie w York w stanie Pensylwania, a przewidywany termin ich zakończenia to 30 grudnia 2027 r. US Army są reprezentowane w tej umowie przez Dowództwo Kontraktujące z Detroit Arsenal w stanie Michigan.

Dostawy seryjnych M109A7 i M992A3 (pochodzących z partii wstępnej) rozpoczęły się w kwietniu 2015 r. Wieloletnia umowa dotycząca produkcji wielkoseryjnej została zawarta pomiędzy producentem a Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w grudniu 2017 r. Od tego czasu BAE Systems sukcesywnie otrzymuje kolejne transze środków, pozwalające na utrzymanie zakładanego tempa produkcji.

M109A7 różni się od poprzednich wersji m.in. zastosowaniem elementów podwozia i układu napędowego pojazdów należących do Rodziny Bradley (Bradley Family, pojazdy wykorzystujące elementy bojowego wozu piechoty M2 Bradley), co upraszcza logistykę i prowadzi do redukcji kosztów. Zastosowano również nową instalację energetyczną (pierwotnie opracowaną do działa nowej generacji XM1203 NLOS), a napędy hydrauliczne zastąpiono elektrycznymi. Ceną za liczne ulepszenia jest wzrost masy o ok. 4,5 t ‒ do 35 t. Podobne zmiany przeszedł pojazd amunicyjny M992A3.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc