Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab z umową na rozwój samolotów bojowych

Saab podpisał kontrakt z agencją FMV w sprawie analiz i studiów dotyczących rozwoju odrzutowych samolotów bojowych. Fot. Saab

1 czerwca szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy ze szwedzką agencją materiałową FMV w sprawie analiz i studiów dotyczących rozwoju odrzutowych samolotów bojowych i ich możliwości.


Powyższa umowa ma wartość 250 mln SEK. W jej ramach specjaliści koncernu Saab mają prowadzić prace analityczne związane z przyszłością lotnictwa bojowego, oceną możliwości rozwoju samolotów oraz dostępnych technologii. Zgodnie z komunikatem Saaba, ramy czasowe projektu nie są upublicznione.

Obecnie Saab prowadzi prace związane z rozwojem własnych produktów w segmencie odrzutowych samolotów, czyli rodziny JAS-39C/D Gripen oraz JAS-39E/F Gripen. Pierwsze z nich nadal są oferowane potencjalnym klientom eksportowym (m.in. Filipinom), a drugie wchodzą do eksploatacji w Szwecji oraz Brazylii. Dodatkowo Szwecja, od ponad dwóch lat, wyraża zainteresowanie udziałem w brytyjskim programie budowy wielozadaniowego samolotu bojowego nowej generacji Tempest. Nie bez znaczenia są obecne czynniki geopolityczne, które mogą doprowadzić do zarzucenia wieloletniej neutralności i przystąpieniem Szwecji do NATO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Saab z umową na rozwój samolotów bojowych”

  1. Samolot na którym Saab i cała Szwecja w najbliższym latach zarobią najwięcej to nie Gripen, Tempest, tylko T-7 Red Hawk szczególnie gdy powstanie wersja czysto bojowa, koszty użytkowania F-35 są bardzo wysokie, a NGAD nie będą mniejsze jak wejdzie do produkcji, dlatego Amerykanie są skazani na tani samolot uzupełniający F-35, jedyny konkurent to koreański KF-21 zbudowany według tej koncepcji i to z nim będzie walczyć bojowy Red Hawk w USA i w innych krajach użytkujących F-35( plus bojowa wersja Mastera w krajach europejskich, Izraelu, Singapurze)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc