Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ruszają remonty ukraińskich Leopardów 2 w Polsce

W Gliwicach rozpoczęto remonty dostarczonych Ukrainie czołgów Leopard 2. Fot. MON

22 lipca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o faktycznym rozpoczęciu działalności centrum serwisowego czołgów Leopard 2 używanych przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Równocześnie minister Błaszczak poinformował o tym, że do Gliwic dotarły pierwsze dwa czołgi Leopard 2A4. Co ciekawe, wóz przedstawiony na dołączonym do informacji zdjęciu nie nosi śladów uszkodzeń, co może sugerować, że jest to jeden z pojazdów używanych do szkolenia ukraińskich czołgistów. Ze względu na kompetencje nabyte w trakcie dwudziestoletniej eksploatacji Leopardów 2 w polskiej armii oraz podczas realizacji programu modernizacyjnego Leopard 2PL, centrum serwisowym dla ukraińskich wozów zostały Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" w Gliwicach, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Gliwicki zakład realizuje też inne prace, związane z utrzymaniem w sprawności uzbrojenia Sił Zbrojnych Ukrainy, ale również Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustanowienie centrum serwisowego w Polsce było możliwe dzięki porozumieniu międzyrządowemu, zawartemu między władzami Niemiec i Polski, reprezentowanymi przez ministrów obrony, odpowiednio: Borisa Pistoriusa i Mariusza Błaszczaka. W Gliwicach serwisowane będą czołgi pochodzące z polskich dostaw (na razie 14 Leopardów 2A4), ale nie tylko - wg niektórych źródeł, w Gliwicach serwisowane mają być również czołgi eks-niemieckie (dostarczono 18 sztuk). Stosowne porozumienie zawarto w kwietniu podczas spotkania szefów resortów obrony państw NATO w Ramstein. Warto odnotować, że w niemieckiej i polskiej prasie od rozpoczęcia rozmów odnośnie utworzenia takiego centrum w Polsce pojawiały się informacje na temat niemożności uzyskania porozumienia satysfakcjonującego zainteresowane strony, ale na szczęście dla Ukrainy (i zapewne pracowników Bumaru) okazały się one nieprawdziwe.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc