Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia kolejnym użytkownikiem systemu Rheinmetall Skynex

Rumunia zawarła z Rheinmetall AG kontrakt dotyczący modernizacji artyleryjskiego komponentu naziemnej obrony przeciwlotniczej, w ramach którego dostarczone zostaną elementy pakietu Oerlikon Skynex. Rumuńskie 35 mm armaty GDF-003 zostaną m.in. zmodernizowane do standardu GDF-009 TREO (na zdjęciu). Fot. Rheinmetall AG

Grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała 22 grudnia o zawarciu umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej Rumunii dotyczącego modernizacji artyleryjskich systemów przeciwlotniczych z 35 mm armatami Oerlikon GDF-003 o wartości ok. 328 mln EUR z wykorzystaniem elementów pakietu Oerlikon Skynex. Jak podkreśla komunikat zbrojeniowego giganta z centralą w Düsseldorfie, jest to pierwszy kontrakt tej firmy zawarty z rządem w Bukareszcie.

Przedmiotem umowy jest dostawa czterech baterii, także przeprowadzenie szkolenia personelu, dostawa części zamiennych i innych usług związanych ze wsparciem eksploatacji. Dostawa dwóch pierwszych ma nastąpić w okres dwóch lat od zawarcia kontraktu, zaś dwóch pozostałych w trzecim roku.

Sercem nowego systemu bateryjnego będzie system kierowania ogniem Oerlikon Skymaster TLCN. Fot. Rheinmetall AG

Każda bateria składać się będzie z sześciu 35 mm armat GDF-009 TREO z własnym radiolokacyjno-optoelektronicznym systemem kierowania ogniem i układem zautomatyzowanego ładowania amunicji (do tego standardu zostaną doprowadzone 35 mm zdwojone armaty GDF-003, które rumuńska obrona przeciwlotnicza używa w liczbie 72 sztuk, zakupionymi wraz z radiolokacyjno-optoelektronicznym systemem kierowania ogniem Skyguard), systemu kierowania ogniem Oerlikon Skymaster TLCN, wielofukcyjnej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D i dwóch (poza ciągnikami armat i pojazdami amunicyjnymi) samochodów ciężarowych dużej ładowności z hakowymi systemami załadowczymi do transportu kontenerów systemu kierowania ogniem i stacji radiolokacyjnej wykrywania oraz wskazywania celów. Wybrane przez Rumunię elementy pakietu modernizacyjnego należą do, oferowanego od kilku lat przez Rheinmetall Air Defence, pakietu Skynex, przeznaczonego do kompleksowej obrony na bliskich dystansach przed środkami napadu powietrznego (także bezzałogowcami i celami RAM) wojsk i obiektów.

Informacje o sytuacji powietrznej dostarczą wielofunkcyjne, trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne X-TAR3D. Fot. Rheinmetall AG

Komunikat nie wspomina o zamówieniu 35×228 mm amunicji z programowalnym rozcaleniem typu AHEAD, być może jej zakup będzie przedmiotem odrębnej umowy.

Do dziś elementy pakietu Skynex zostały dostarczone do Kataru (umowa z października 2019 r. o wartości 210 mln EUR) i Ukrainy. W tym ostatnim przypadku chodzi o dwa systemy, które jesienią 2022 r. zamówił za ponad 182 mln EUR rząd Niemiec, pierwszy z nich miał zostać dostarczony wiosną br. Rheinmetall dostarczy system przeciwlotniczy Skynex [Wideo] (zbiam.pl). W grudniu br. umowę na zakup systemu Skyguard NG o wartości 532 mln EUR, także należącego do pakietu Skynex, zawarło z Rheinmetall AG Federalne Ministerstwo Obrony Republiki Austrii  Austria kupuje system przeciwlotniczy Skyguard NG (zbiam.pl).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc