Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

RPA złomuje rozbitego C-130 Hercules

31 maja media południowoafrykańskie poinformowały, że na lotnisku w Goma w Demokratycznej Republice Kongra rozpoczął się proces złomowania średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130BZ Hercules należącego do sił zbrojnych RPA, który odniósł poważne uszkodzenia w czasie lądowania 9 stycznia bieżącego roku.


Powodem podjęcia decyzji o złomowaniu jest brak ekonomicznego i technicznego sensu naprawy poważnie uszkodzonej maszyny. Obecnie specjaliści z RPA demontują przydatne elementy, które mogą posłużyć jako części zamienne dla pozostałych samolotów C-130BZ Hercules znajdujących się w linii (około pięciu). Są to jedne z najstarszych maszyn rodziny C-130 eksploatowanych na świecie - w 2004 roku władze RPA podpisały kontrakt z koncernem Airbus, który miał dostarczyć osiem samolotów A400M Atlas. Niestety opóźnienia tego programu spowodowały rezygnacje z realizacji umowy.

W bieżącym roku Siły Powietrzne RPA straciły jeden C-130BZ Hercules, który został rozbity w Goma. Dodatkowo 21 kwietnia uszkodzenia odniósł kolejny samolot tego typu, w bazie lotniczej Waterkloof doszło do złamania goleni przedniego podwozia na egzemplarzu o numerze 405.

Obecnie władze RPA, ze względu na kryzys finansowy, nie są w stanie dokonać zakupu nowych średnich samolotów transportowych przeznaczonych dla Sił Powietrznych. Nie można wykluczyć, że następcami dla C-130BZ (zakupionych w pierwszej połowie lat 60. XX wieku) będą używane C-130H Hercules pochodzące z nadwyżek sprzętowych USAF oferowane poprzez procedurę EDA.

(Łukasz Pacholski) Foto: Air Plus News
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc