Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Nowości wydawnicze – monografia „Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI wieku

Na polskim rynku wydawniczym niedawno miało miejsce ukazanie się publikacji pt. „Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI” pod redakcją prof. Piotra Mickiewicza, która to jest całościową i wyczerpującą monografią na ten temat. Książa ukazała się nakładem wydawnictwa PWN a jednym z jej patronów medialnych jest miesięcznik „Wojsko i Technika”.

 

Chociaż temat Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i strategicznych założeń ich wykorzystania przewija się w polskim dyskursie publicznym ostatnich lat stosunkowo często, w praktyce mamy do czynienia zazwyczaj z jego ujęciem w sposób wybiórczy i niekompletny. Najnowsza publikacja pod redakcją prof. Mickiewicza stanowi z jednej strony wypełnienie luki we współczesnej literaturze w tym zakresie, z drugiej zaś jest opracowaniem komplementarnym, uwzględniającym wszystkie ważne zagadnienia związane z tematem rosyjskiego potencjału militarnego i myśli strategicznej.

Autorzy, w gronie których znaleźli się znani eksperci –  prof. Piotr Mickiewicz, prof. Tomasz Szubrycht i dr Henryk Sołkiewicz oraz młodzi naukowcy – Cezary Pawlak i Daniel Kasprzycki, skupiają się nie tylko na obecnej sytuacji, ale wkraczają także na obszar przyczyn natury historycznej aktualnego stanu rzeczy. W monografii ma miejsce charakterystyka reorganizacji rosyjskich sił zbrojnych i kierunków transformacji w ostatnich latach, ze szczególnym uwzględnieniem marynarki wojennej. Autorzy publikacji skupiają się także na aspektach ewolucyjnych doktryny strategicznej FR i myśli wojskowej, zwłaszcza w kontekście zmiany zagrożeń i sposobów wykorzystania potencjału militarnego sił zbrojnych w XXI wieku. Wreszcie, występuje obszerna analiza zmian doktryny bezpieczeństwa z uwzględnieniem doświadczeń z aneksji Krymu oraz praktycznej realizacji konfliktu zbrojnego nowej generacji właśnie na przykładzie wojny w Ukrainie Wschodniej.

 

Jak możemy przeczytać na okładce monografii, „jest to doskonała pomoc dla studentów historii, politologii, stosunków międzynarodowych, obronności i bezpieczeństwa oraz szkół wojskowych. Interesująca lektura dla pasjonatów wojskowości, strategii, militariów, także współczesnej Rosji”. Nie pozostaje wątpliwości, że „Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI” to lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego rosyjskimi militariami oraz myślą wojskową tego kraju.

 

Zdjęcie: PWN

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc