Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall doposaży brytyjskie bojowe wozy piechoty Warrior

Rheinmetall dostarczy do brytyjskich bojowych wozów piechoty Warrior kamery cofania Trailblazer HD90W-IR. Oznacza to prawdopodobnie, że pojazdy te pozostaną dłużej w służbie. Fot. Rheinmetall

21 listopada grupa przemysłowa Rheinmetall AG ogłosiła, że jej brytyjska spółka zależna Rheinmetall Electronics UK Ltd. otrzymała zamówienie na doposażenie bojowych wozów piechoty Warrior w nowe systemy obserwacyjne.

359 pojazdów FV510 Warrior British Army ma otrzymać zestaw kamery cofania, obejmujący: zespół wizyjny z kamerami dzienną i nocną, wyświetlacz, jednostkę sterującą, wiązkę okablowania i wycieraczkę kamery.

Pole widzenia obiektywu ma umożliwiać obserwację całej szerokości toru jazdy, bezpośrednio od tylnego skraju pojazdu. Przedmiotem dostawy jest system Trailblazer HD90W-IR z niechłodzoną kamerą długofalową (LWIR), używany już na brytyjskich kołowych transporterach opancerzonych Boxer MIV. Spółka Rheinmetall Electronics UK Ltd. wygrała przetarg prowadzony w trybie zgodnym z przyspieszoną procedurą Defence and Security Public Contracts Regulations (DSPCR) 2011, ogłoszony w lipcu br. Wartość zamówienia nie została uajwniona (wg Rheinmetalla, ma to być „niewielka liczba w dwucyfrowym zakresie w EUR”), choć brytyjskie władze podczas ogłaszania przetargu szacowały wartość zamówienia na ok. 20 mln GBP. Zgodnie z wymogami przetargu, początek dostaw i integrację zestawów kamer cofania na brytyjskich bojowych wozów piechoty przewidziano na drugi kwartał 2024 r., a ostatnie dostawy i montaż zestawów mają nastąpić na początku 2025 r., przy czym większość prac zostanie zrealizowanych w drugiej połowie 2024 r.

Pracami ma zostać objętych wszystkich 359 wozów będących obecnie na stanie British Army. Fot. British Army

Warto przypomnieć, że w 2021 r. Wielka Brytania zrezygnowała z ambitnego programu modernizacji FV510, planując zastąpić je kołowymi wozami bojowymi Boxer. Wprowadzenie modyfikacji do pojazdów, które miały być wycofywane w 2025 r. (a więc kiedy ostatnie z nich zostaną wyposażone w nowy system) wskazuje najwyraźniej, że Warriory pozostaną w służbie dłużej. Może to z kolei rodzić spekulacje co do powodów decyzji: może inflacja spowodowała taki wzrost ceny Boxerów, że proces ich zakupów został spowolniony, a może British Army uznała, że lepiej zaczekać nieco dłużej na nowy i gąsienicowy bojowy wóz piechoty? Na razie brak dokładniejszych informacji, aby poważniej spekulować na ten temat. Ponadto, biorąc pod uwagę historię modernizacji Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, nie można wykluczyć, że tuż po zakończeniu modyfikacji rozpocznie się proces wycofywania Warriorów...

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc