Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Irlandii zwiększy liczbę samolotów Airbus C-295

Fot. Łukasz Pacholski

9 stycznia media irlandzkie poinformowały, że rząd tego kraju zamówił pojedynczy samolot transportowy Airbus C-295, który dołączy do dwóch egzemplarzy w konfiguracji patrolowej.

Według ustaleń medialnych umowa została zawarta jeszcze przed końcem ubiegłego roku co umożliwiło przelanie zaliczki przez rząd w Dublinie. Maszyna ma zostać dostarczona w 2025 roku kiedy dołączy do pary C-295MP. Ich dostawy mają rozpocząć się w bieżącym roku (pierwszy z nich wykonuje loty testowe od listopada 2022 roku).

Jednym z powodów zakupu transportowego C-295 jest analiza doświadczeń ostatnich lat, kiedy w sytuacjach kryzysowych Republika Irlandii nie dysponowała odpowiednimi samolotami pozwalającymi na realizację zadań transportowych. M.in. było to widoczne w 2021 roku, kiedy podczas ewakuacji obywateli tego kraju z Afganistanu Dublin korzystał z pomocy Finlandii czy Francji. Dodatkowo samolot może pełnić ważne zadania w krajowym systemie pomocy medycznej, a także stanowić ważny wkład w strukturach międzynarodowych.

Dzięki umowie liczba sprzedanych C-295 wynosi obecnie 280 egzemplarzy spośród Airbus dostarczył ponad 205. Biorąc pod uwagę dane producenta, najprawdopodobniej, firma Stellwagen zrezygnowała z zakupu dziesięciu sztuk, które miały być oferowane operatorom cywilnym (dotychczas Airbus dostarczył dwa egzemplarze). Kolejne sukcesy na świecie to także ważne informacje dla zakładów Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo na terytorium Polski znajduje się centrum serwisowe, z którego korzystają użytkownicy C-295 różnych wersji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc