Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Dominikany kupuje śmigłowce AW169

Fot. Leonardo

16 marca media południowoamerykańskie poinformowały, że rząd Republiki Dominikany podpisał kontrakt z koncernem Leonardo w sprawie zakupu dla sił zbrojnych czterech wielozadaniowych śmigłowców transportowych AW169.

Według dostępnych informacji, kontrakt został zawarty pod koniec 2022 roku. Wówczas ogłoszono, że doszło do zamówienia nieokreślonego typu dwusilnikowych śmigłowców – biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach sukcesywnie wdrażano do eksploatacji kolejne Bell UH-1H Huey, można było założyć, że mowa o następnych produktach Bell Textron. Fakt, że mowa o Leonardo AW169 potwierdził ambasador Wielkiej Brytanii w Republice Dominikany. Jak wskazał w swoim komunikacie, z 16 marca, cztery maszyny to tylko pierwsza faza zamówień, które mają zwiększyć możliwości władz tego kraju w reagowaniu na sytuacje kryzysowe oraz klęski żywiołowe.

Dla programu AW169 kontrakt z Republiką Dominikany to czwarty sukces w segmencie wojskowym. Dotychczas Leonardo uzyskał zamówienia ze strony Kataru, Włoch oraz Austrii. Nowe wiropłaty dołączą do floty śmigłowców Bell OH-58 oraz UH-1H Huey, które pełnią zadania łącznikowe, transportowe oraz poszukiwawczo-ratownicze.

Jak wskazuje koncern Leonardo, dotychczas różnym użytkownikom dostarczono ponad 150 śmigłowców rodziny AW169, które wylatały ponad 135 tys. godzin. Łącznie zamówiono ponad 320 egzemplarzy, które trafią do sił zbrojnych, służb porządku publicznego czy operatorów świadczących usługi na rzecz bezpieczeństwa państwa.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc