Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Reorganizacja programu modernizacji obrony przeciwlotniczej Królestwa Niderlandów

Królestwo Niderlandów pozyska rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej średniego i krótkiego zasięgu od jednego dostawcy, najprawdopodobniej od konsorcjum Kongsberg D&A i Raytheon. W przypadku systemu MRAD będzie to zapewne najnowsza wersja NASAMS-a. Dziś Holendrzy eksploatują już dwie baterie tego systemu pierwszej wersji (na zdjęciu). Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

5 czerwca Christophe van der Maat, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Królestwa Niderlandów, poinformował o połączeniu, dotychczas niezależnych, programów dotyczących pozyskania nowych rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego i średniego zasięgu.

Nie będzie to zupełnie nowy program, ale holenderski resort obrony podjął decyzję o pozyskaniu obydwu systemów od jednego dostawcy, dzięki czemu integracja oferowanych przez nie zdolności ma być łatwiejsza i bardziej efektywna. Równocześnie podano, że tylko jeden dostawca spełnia w pełni oczekiwania Sił Zbrojnych Królestwa Niderlandów. Są to, współpracujące w ramach konsorcjum, firmy: Kongsberg Defence & Aerospace z Królestwa Norwegii i Raytheon Technologies ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obydwie ponadto mają duże doświadczenie związane z dostawami i eksploatacją systemów obrony przeciwlotniczej w siłach zbrojnych państw NATO. Systemy mają być zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa infrastrukturze, celom obszarowym i prowadzącym działania manewrowe jednostkom wojskowym. Powinny być ze sobą zintegrowane bezprzewodowo, w sposób zapewniający płynne działanie, bez utraty jakości pracy któregokolwiek z nich. Dzięki temu możliwe miałoby być bardziej elastyczne działanie na współczesnym polu walki. Istotne jest też, jak wg van der Maata wskazuje wojna na Ukrainie, minimalizowanie czasu pomiędzy wykryciem zagrożenia a wystrzeleniem pocisku im ten czas jest krótszy, tym większa szansa na likwidację zagrożenia.

W kategorii SHORAD ma być to samobieżny zestaw nowej konstrukcji na nośniku FFG G5. Rys. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

System rakietowy średniego zasięgu (do 50 km) ma zostać dostarczony w 2026 r. Będzie to zapewne NASAMS w jednej z najnowszych postaci, z pociskami AMRAAM-ER, zastępujący przy okazji dwie nabyte niemal 20 lat temu baterie NASAMS starszej generacji z pociskami AIM-120B/C AMRAAM. Dwa lata później zostaną dostarczone samobieżne zestawy krótkiego zasięgu (do 15 km), na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego FFG G5. W wersji przeciwlotniczej G5 zostanie wyposażony w dwie wyrzutnie do czterech pocisków przeciwlotniczych (typu nie ujawniono, spekuluje się, że mogą to być AIM-9X Sidewinder Block 2 lub IRIS-T SLS Mark II), głowicę optoelektroniczną i zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie do samoobrony.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc