23 czerwca minister stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii, odpowiadająca m.in. za relacje w sferze militarnej z partnerami z UE po Brexicie, współpracę z emerytowanymi pracownikami resortu, kontrolę zbrojeń i przeciwstawianie się nielegalnym zbrojeniom, Annabel MacNicoll baronessa Goldie ogłosiła, że dwa realizowane programy związane z rojami bezzałogowych statków powietrznych zostały przyspieszone. Chodzi o Many Drones Make Light Work i Project Mosquito. Ich przyspieszenie związane jest z tym, że zespołom odpowiedzialnym za ich realizacje podczas testów udało się przekroczyć niektóre oczekiwane parametry, niestety nie ujawniono jakie.
Program Many Drones Make Light Work (dosł. Wiele BSP Czyni Pracę Lekką) ma na celu zbadanie możliwości wykorzystania roju (ang. swarm) nawet do 20 bezzałogowców kontrolowanych przez jedną osobę. Projekt miał wejść w ostatnią fazę oceny po pierwszych udanych próbach, które odbyły się w marcu. Program ma związek z kontraktem, jaki w marcu ub.r. Akcelerator Obrony i Bezpieczeństwa (Defence and Security Accelerator) przyznał konsorcjum pod przewodnictwem firmy Blue Bear Systems Research Ltd. Umowa ma wartość 2,5 mln GBP. W skład konsorcjum wchodzą też firmy: IQHQ, Plextek i Airbus, a ponadto Uniwersytet Durham. Prace mają potrwać 18 miesięcy. Roje BSP pełniłyby w trakcie realizacji misji uderzeniowych funkcję amunicji krążącej. Ponadto mogą być pomocne przy przeszukiwaniu dużych obszarów podczas misji ratunkowych, do dostarczania żołnierzom zaopatrzenia, do rozpoznania, wykrywania i niszczenia ładunków wybuchowych czy wreszcie odwracania uwagi przeciwnika.
Project Mosquito ma na celu opracowanie demonstratora technologii, którego testy mają potwierdzić koncepcję roju BSP o określonych przez brytyjskie MoD parametrach. Testy w locie mają rozpocząć się w przyszłym roku. Program realizowany jest przez trzy firmy: Blue Bear Systems Research ltd., Boeing i Callen-Lenz na podstawie umowy z lipca 2019 r., zawartej z Biurem Szybkich Zdolności (Rapid Capability Office). Dzięki programowi Mosquito powstać ma „lojalny skrzydłowy”, który mógłby towarzyszyć brytyjskim samolotom wielozadaniowym ‒ w krótszej perspektywie Typhoonom i F-35, w dalszej Tempestom. „Komary” mają być zdolne do: prowadzenia walki radioelektronicznej, naprowadzania broni kierowanej na cele naziemnej za pomocą wiązki laserowej i do przenoszenia uzbrojenia. Po zakończeniu fazy rozwoju ma być wskazana przynajmniej jedna firma, która zbuduje demonstrator technologii będący bazą do dalszych prac.
Roje BSP zostały uznane w Wielkiej Brytanii za jedno z kluczowych i przełomowych rozwiązań w lotniczej technice militarnej. Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne (RAF) przewidują dla nich szereg zastosowań, wśród których najczęściej wskazuje się realizację misji uderzeniowych.
(Bartłomiej Kucharski) | Foto: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu