Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Propozycja systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu dla Bundeswehry

Niemiecki przemysł zaoferuje system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu NNbS Bundeswehrze. Rys. Rheinmetall.

30 marca niemieckie firmy Rheinmetall Electronics GmbH (część koncernu Rheinmetall AG), Diehl Defence GmbH&Co. KG i Hensoldt Sensors GmbH podpisały umowę o współpracy w ramach partnerstwa ARGE (Arbeitsgemeunschaft) NNbS (Nah-und Nächstbereichsschutzsystem, pol. system obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu). Konsorcjum zamierza złożyć ofertę w programie mobilnego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, jaki prowadzi Bundeswehra.

Realizacja projektu NNbS ma pozwolić na uzyskanie przez Bundeswehrę (zwłaszcza Heer, tzn. Wojska Lądowe Republiki Federalnej Niemiec) zdolności w zakresie zwalczania celów powietrznych na bliskich dystansach za pośrednictwem mobilnego systemu obrony powietrznej. Wszystkie firmy wchodzące w skład ARGE NNbS dysponują kompetencjami w zakresie wytwarzania elementów systemów przeciwlotniczych, które są stosowane w siłach zbrojnych różnych państw (w tym przez Bundeswehrę). Dzięki temu oferowane przez nie rozwiązanie miałoby być oparte o istniejące, lokalne rozwiązania, co pozwalałoby na zminimalizowania ryzyka projektu, a zakup poszczególnych komponentów byłby wsparciem dla niemieckiej gospodarki. Kolejną zaletą ma być  stosowanie elementów już wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RFN, co powinno obniżyć koszty wdrożenia i eksploatacji systemu.

Każda z firm ma oferować w ramach konsorcjum unikatowe kompetencje, zgodnie z aktualną ofertą i doświadczeniem. Rheinmetall Electronics GmbH dysponuje szerokim asortymentem różnorakich komponentów, zaś jako przedstawiciel grupy Rheinmetall może wnieść do konsorcjum również rozwiązania i wiedzę na temat podwozi czy efektorów oraz ich integracji. Diehl Defence GmbH produkuje z kolei pociski kierowane do zwalczania celów powietrznych (pociski rodziny IRIS-T, IDAS, RAM), więc zapewne zaoferuje któryś z nich – najpewniej IRIS-T lub/i IRIS-T SL. Z kolei Hensoldt Sensors GmbH to producent systemów radiolokacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Propozycja systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu dla Bundeswehry”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc