Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Problemy budżetowe wstrzymują zakup nowych samolotów bojowych w Kolumbii

Kolumbia, od kilku lat, próbuje zakupić nowe samoloty bojowe, które zastąpiłyby obecnie eksploatowane IAI Kfir. Fot. USAF

4 maja media południowoamerykańskie poinformowały, że rząd Kolumbii na czas nieokreślony wstrzymał procedurę zakupu nowych odrzutowych samolotów wielozadaniowych, które miałyby zastąpić obecnie eksploatowane IAI Kfir.

Powodem tego kroku są czynniki budżetowe. Kolumbia, podobnie jak inne państwa regionu, boryka się z problemami finansowymi – obecnie główny wysiłek jest skierowany na walkę z pandemią COVID-19.

Kolumbia jest jednym z ostatnich państw, które eksploatują izraelskie samoloty bojowe IAI Kfir. Obecnie w linii znajduje się około 23 egzemplarzy, w tym dwa dwumiejscowe. Dostawą nowych maszyn zainteresowane są Stany Zjednoczone, Szwecja i Hiszpania. Waszyngton oferuje fabrycznie nowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 lub używane, pochodzące z nadwyżek sprzętowych USAF. W przypadku państw europejskich mowa o fabrycznie nowych bądź używanych Saab JAS-39 Gripen i Eurofighter (wyłącznie używane). Wcześniej zainteresowanie przetargiem wyrażał także Izrael, jednak po amerykańskiej interwencji w Chorwacji (gdzie weto Waszyngtonu uniemożliwiło sprzedaż używanych F-16C/D Barak) władze zrezygnowały z oferowania używanych samolotów rodziny F-16 Fighting Falcon.

Ze względów operacyjnych Kolumbia potrzebuje około 24 nowych samolotów bojowych. Rząd szacuje, że taki zakup pochłonie kwotę do 1,6 mld USD. Atutem oferty amerykańskiej był fakt możliwości wykorzystania w finansowaniu środków pomocy wojskowej FMF, która corocznie trafia do Kolumbii. Pomimo tego braki budżetowe powodują, że cała procedura zostaje wstrzymana.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc