Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Amerykańskie śmigłowce dla kolumbijskiej policji

Rozładunek "nowych" śmigłowców UH-60A+ Black Hawk, które zostały przekazane Policji Federalnej Kolumbii. Fot. Policja Federalna Kolumbii

16 września w Bogocie odbyła się uroczystość dostarczenia i przekazania przez amerykański Departament Stanu pierwszych trzech wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin UH-60A+ Black Hawk kolumbijskiej policji federalnej.


Śmigłowce, pochodzące z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, przetransportowano do stolicy Kolumbii na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego Boeing C-17 Globemaster III. Łącznie transfer obejmie dwanaście maszyn – pierwsze trzy trafiły w charakterystycznym malowaniu Sił Powietrznych Afganistanu. Najprawdopodobniej były przygotowywane do przekazania użytkownikowi w Azji, jednak po przejęciu władzy przez Talibów pozostały w Stanach Zjednoczonych w oczekiwaniu na swój dalszy los. Jak się okazuje, trafiły do Ameryki Południowej.

Kolumbijska policja federalna eksploatuje śmigłowce rodziny UH-60 Black Hawk od lat 90. XX wieku, kiedy do jednostek trafiło jedenaście UH-60L. Spośród nich utracono przynajmniej dwa. W drugim dziesięcioleciu, dzięki amerykańskim programom pomocy sprzętowej, lotnictwo policji wzbogaciło się o dziesięć UH-60A. Nowa partia pozwoli na zwiększenie stanu posiadania do przynajmniej 30 sztuk – policja federalna prowadzi intensywne działania związane ze zwalczaniem karteli narkotykowych oraz partyzantów. Z tego powodu, jednostki operacyjne są wyposażane w ciężką broń oraz sprzęt (teoretycznie) zarezerwowany dla oddziałów wojskowych. W wielu przypadkach siły policyjne oraz wojskowe współpracują w poszczególnych operacjach.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc