Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Posłowie pytają o programy zakupowe dotyczące bezzałogowych aparatów latających

Posłowie pytają m.in. o stan realizacji programu Orlik, który został zakontraktowany w listopadzie 2018 roku. Fot. Łukasz Pacholski

3 grudnia na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie stanu wyposażenia Wojska Polskiego w bezpilotowe środki latające (BSL), w tym realizacji programów "Wizjer", "Orlik", "Gryf" i "Zefir" pod kątem uwzględnienia doświadczeń wojny Azerbejdżanu i Armenii o Górski Karabach.


Autorami interpelacji jest grupa 20 posłów należących do Klubu Parlamentarnego Lewica. Podobnie jak w przypadku interpelacji dotyczącej programu modernizacji obrony przeciwlotniczej ma ona związek z konfliktem o Górski Karabach, który wykazał potencjał nowoczesnych bezzałogowych aparatów latających na współczesnym polu walki. Dodatkowo posłowie postanowili sprawdzić deklaracje polityczne, które zostały złożone przez kierownictwo resortu obrony w 2018 roku.


Jak czytamy w interpelacji, na początku 2018 roku na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej sekretarz stanu MON Wojciech Skurkiewicz przedstawiał szczegółowy stan realizacji programów zbrojeniowych mających na celu wprowadzenie do Wojska Polskiego BSL, co szeroko było komentowane w mediach specjalistycznych. Chciałbym sprawdzić stan realizacji ówczesnych deklaracji.

Pytania dotyczą realizacji programów “Wizjer” - planowano zakup do 25 zestawów o zasięgu do 30 km przeznaczonych do zastosowania na szczeblu batalionu (zgodnie z deklaracjami z 2018 roku, pierwsze dostawy miały ruszyć w bieżącym roku). Według upublicznionych przez Inspektorat Uzbrojenia informacji, planowane podpisanie umowy ma mieć miejsce w 2021 roku - dostawcą ma być konsorcjum krajowych firm sektora obronnego. Posłowie pytają także o postępy programu “Orlik”, który na mocy kontraktu zawartego w 2018 roku ma dostarczy konsorcjum polskich firm (osiem zestawów z opcją na cztery kolejne). Posłów interesuje także aktualny status programów “Gryf” oraz “Zefir”, które według deklaracji z 2018 roku miały zostać zamówione w latach 2020-22 (sześć zestawów “Gryf” i dwa “Zefir” - w przypadku tego pierwszego istnieje szansa na spełnienie tego harmonogramu, gdyż Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w listopadzie rozpoczęto negocjacje z potencjalnymi dostawcami tego typu sprzętu. Powyższa lista nie jest długa i najprawdopodobniej obejmuje Thales UK z Watchkeeper oraz Elbit Systems z Hermes 450.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Posłowie pytają o programy zakupowe dotyczące bezzałogowych aparatów latających”

  1. A niby dlaczego ? Posłowie nie muszą się znać a mają prawo pytać. Niezależnie od przynależności politycznej !!! Tak to jest w demokratycznych krajach.

  2. To niech pytają o konkręty Orlik, Wizjer są bardzo ważne potrzebne dla wojska i gospodarki, niech rządzący czują zaintetesowanie presje społeczną.
    Gryf, Zefir są potrzebne ok, ale są ważniejsze zakupy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc