Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Południowokoreańskie pojazdy inżynieryjne dla Ukrainy

Republika Korei ma przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy dwa czołgi saperskie K600 CEV na podwoziu czołgu K1A1/A2. Fot. Hyundai Rotem

18 września południowokoreańskie media opublikowały informację o planach przekazania czołgów saperskich K600 Ukrainie.

Rząd w Seulu miał niedawno podjąć decyzję o niezwłocznym przekazaniu czołgów saperskich Hyundai Rotem K600 Rhino. Dwa takie pojazdy mają być odpowiedzią na prośby rządu ukraińskiego zarówno skierowane bezpośrednio do władz Republiki Korei (która dotychczas przekazywała Ukrainie przede wszystkim sprzęt niebojowy, jak np. ręczne wykrywacze min), jak również na ogólne zapotrzebowanie na pojazdy tej klasy, jakie Kijów zgłasza od początku niespiesznie postępującej tzw. kontrofensywy. Jeszcze na jej początku Siły Zbrojne Ukrainy utraciły większość spośród otrzymanych od Finlandii sześciu specjalistycznych pojazdów torujących Leopard 2R. Co ciekawe, prezydent Republiki Korei Jun Suk-jolem obiecał swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Wołodymyrowi Zełenskiemu tego rodzaju wsparcie jeszcze w maju 2022 r., choć dotychczas Seul nie chciał, jak się zdaje, drażnić Moskwy. Postawa południowokoreańskich władz uległa zmianie prawdopodobnie po wrześniowej wizycie przywódcy KRLD Kim Dzong-Una w Rosji, w trakcie której miał on rozmawiać z Władimirem Putinem m.in. na temat dostaw broni i amunicji północnokoreańskiej produkcji  do Rosji.

K600 CEV to wóz saperski na podwoziu czołgu K1A1 Rokit. Podobnie jak pojazd bazowy, został opracowany przez Hyundai Rotem Company. Jego masa wynosi 55 t, a mobilność z grubsza odpowiada wersji bojowej. Wyposażenie specjalistyczne stanowi trał wykopowy o szerokości pola roboczego 3,8 m i głębokości 0,3 m oraz trał magnetyczno-indukcyjny. Wyposażenie specjalistyczne dostarczyła renomowana firma Pearson Engineering. Ponadto pojazd wyposażono w manipulator z wymiennymi narzędziami (łyżka o pojemności 0,7 m³ lub chwytak hydrauliczny). Udźwig manipulatora sięga 2,5 t. Wóz wyposażono też w wyrzutnię ładunków wydłużonych do wykonywania przejść w zaporach minowych. Do samoobrony służy 12,7 mm wkm. Rozwój K600 został zakończony w połowie 2018 r., zaś w 2019 r. uruchomiono jego produkcję i dostawy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc