Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pohang dla Filipin

5 sierpnia w bazie Marynarki Wojennej w Jinhae w Republice Korei odbyła się uroczystość wcielenia do służby korwety BRP Conrado Yap. Jest to eks-koreańska jednostka typu Pohang, która służyła Republice Korei w latach 1987-2016.

Dawny Chungju został zbudowany w stoczni Korea Tacoma Shipyard w Pusan jako szósta jednostka serii. W 2014 roku władze w Seulu zaproponowały okręt, planowany do wycofania ze służby, Filipinom – powyższa propozycja została przyjęta (w przeciwieństwie do bliźniaczego i starszego Mokpo). Nie można wykluczyć, że propozycja przejęcia jednostki była „nagrodą” za wybór stoczni Hyundai Heavy Industries w przetargu na zakup dwóch fregat wielozadaniowych, które wejdą do służby w 2020 i 2021 roku.

Obecnie korwety typu Pohang są sukcesywnie wycofywane ze służby i zastępowane przez fregaty typu Incheon. Co ciekawe są atrakcyjnym towarem eksportowym – dotychczas zostały przekazane Wietnamowi (dwie), Egiptowi (jedna) oraz Peru. Jednostki mają 1200 ton wyporności, 88 metrów długości oraz 10 metrów szerokości. Siłownia w układzie CODOG pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 32 węzłów. Uzbrojenie obejmuje dwie automatyczne armaty OTO Melara 76/62 oraz dwie automatyczne Dardo kalibru 40 mm, a także dwie trójrurowe wyrzutnie torped kalibru 324 mm.

Według planów korweta ma przejść na Filipiny w ciągu najbliższych dni. Będzie jej towarzyszyć okręt desantowy BRP Davao Del Sur, który wraca do kraju po wizycie kurtuazyjnej we Władywostoku.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Filipin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc