Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Podpisano umowę na budowę nowych okrętów patrolowych dla Marina Militare

Wizja artystyczna nowych okrętów patrolowych dla Marina Militare. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny kształt pomostu nawigacyjnego. Fot. Fincantieri

31 lipca włoska spółka Orizzonte Sistemi Navali (OSN) zawarła umowę z włoskim departamentem ds. uzbrojenia (The Secretariat General of Defence/National Armaments Directorate) na budowę trzech okrętów patrolowych nowej generacji dla Sił Morskich Włoch (Marina Militare).

Orizzonte Sistemi Navali jest spółką typu joint venture utworzoną przez koncerny Fincantieri (51% udziałów) oraz Leonardo (49% udziałów). Podpisana umowa opiewająca na kwotę 925 mln EUR obejmuje budowę trzech jednostek typu OPV, z opcją na kolejne trzy, wraz z pakietem logistycznym.

Nowe jednostki realizować mają nie tylko zadania stricte wojskowe ale i związane z ochroną środowiska i likwidacją rozlewów ropopochodnych. Legitymować się mają wypornością pełną ok. 2300 ton przy długości kadłuba 95 m. Wewnętrzna kubatura kadłuba ma umożliwić zaokrętowanie maksymalnie 97 osób przy czym podkreślany jest wysoki poziom zautomatyzowania nowych patrolowców a także wysoki standard socjalnobytowy. Okręty otrzymają uzbrojenie artyleryjskie dostarczone przez koncern Leonardo i składające się z pojedynczej armaty kal. 76mm/62 oraz dwóch 30 mm armat Marlin-WS. Na rufie znajdować się będzie lądowisko dla śmigłowca średniego wraz z hangarem.

Jedną z najważniejszych cech konstrukcyjnych, po części determinujących wygląd jednostek, będzie zdecydowanie awangardowy, jak na zastosowania morskie, pomost nawigacyjny opracowany oryginalnie z myślą o wielozadaniowych okrętach z rodziny PPA (Pattugliatore Polivalente d'Altura znane też jako typ Thaon di Revel). Dzięki wykorzystaniu zintegrowanych stacji roboczych opracowanych przez Leonardo orz Fincantieri NexTech możliwe będzie zarówno kierowanie okrętem jak i nadzór nad operacjami powietrznymi przez zaledwie dwie osoby. Z poziomu tych konsol będą oni mieli dostęp do praktycznie wszystkich systemów okrętowych (z systemem dowodzenia włącznie, w ograniczonym oczywiście stopniu).

Okręty zbudowane mają zostać w należących do koncernu Fincantieri stoczniach w Riva Trigoso oraz Muggiano, a zakończenie kontraktu przewidziane jest na 2026 rok. Nowe patrolowce stacjonować mają w bazach morskich w miejscowościach Augusta i Mesyna (na Sycylii) oraz Cagliari (na Sardynii), a częścią podpisanej umowy jest wykonanie stosownych adaptacji w tych placówkach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc