Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pociski Spike dla fińskich wojsk lądowych

Finlandia wzmacnia swoją obronę przeciwpancerną poprzez zakup kolejnych typów izraelskich ppk, tym razem Spike LR2 (na zdjęciu) i Spike SR. Fot. Rafael ADS.

9 grudnia Maavoimat (Wojska Lądowe Republiki Fińskiej) poinformowały o zakupie partii przeciwpancernych pocisków Rafael Advanced Defense Systems Spike LR2 i Spike SR.

Decyzja miała zostać podjęta nieco wcześniej, a minister obrony Republiki Fińskiej Antti Kaikkonen zatwierdził wniosek Sił Obronnych Republiki Fińskiej dotyczącą zakupu tej broni. Rządowa Komisja Finansów zaakceptowała zakup podczas posiedzenia, które odbyło się 1 grudnia 2022 r. Zgodnie z komunikatem Maavoimat, zakup ten ma stanowić uzupełnienie zdolności przeciwpancernych fińskiej armii.

Skala zamówienia nie jest znana, lecz wiadomo, że łączna jego wartość wynosi ok. 213 mln EUR. Zakup ma zostać sfinansowany z budżetu uzupełniającego, w którym znalazły się dodatkowe środki na szybką realizację zakupów uzbrojenia i wyposażenia dla Sił Obronnych Republiki Fińskiej. Zostanie on zrealizowany za pośrednictwem agencji NATO NSPA (NATO Support and Procurement Agency).

Poza samymi pociskami i zespołami celowania oraz naprowadzania (CLU), transakcja obejmuje również dodatkowy sprzęt szkoleniowy, usługi szkoleniowe i transport przedmiotu zamówienia. Inspektor piechoty płk Juhana Skyttä stwierdził, że „nowoczesne przeciwpancerne pociski kierowane reprezentujące najnowocześniejsze standardy wraz z obecnie używanymi systemami przeciwpancernymi stworzą kompleksowe zdolności przeciwpancerne”.

Spike SR to lekki pocisk samonaprowadzający się wg zasady „wystrzel i zapomnij” o umiarkowanej cenie. Ma zasięg do 2 km. Spike LR2 to następca, używanych wcześniej przez Maavoimat, Spike LR (równolegle z wersjami MR i ER). Wersja LR2 przewyższa je noej generacji termowizyjnym układem naprowadzania z niechłodzonym bolometrycznym matrycowym detektorem, dzięki czemu Spike LR2 od razu jest gotowy do odpalenia, a nowy układ naprowadzania wykrywa cel ze znacznie większej odległości niż dotychczas, co przekłada się też na zwiększony do 5,5 km zasięg.

Wyrzutnia jest dostosowana do wymogów sieciocentrycznego pola walki – LR2 można odpalić w oparciu o współrzędne celu przesłane z zewnętrznego stanowiska dowodzenia lub danych rozpoznawczych. Układ naprowadzania Spike LR2 odnajdzie cel, gdy ten wejdzie w pole widzenia układu naprowadzania pocisku. Operator wyrzutni cały czas zachowuje kontrolę nad przebiegiem strzelania w każdej fazie lotu pocisku Spike LR2 (poza trybem „wystrzel i zapomnij”).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Pociski Spike dla fińskich wojsk lądowych”

  1. Akurat entuzjastą SPIKE'a LR-2, no to JA, no to jestem.... Dla "Chyżwar'a", ORAZ, dla Pana Komandora Porucznika Maksymiliana Dury, z D24.pl : ------- odnośnie tego twojego zakwestionowania kompetencji zespołu negocjonującego zakup (ponad 20 lat temu!!!), licencji przez MESKO na ppk. RAFAEL'a SPIKE LR (OBECNIE zwanych również: "LR-1"!!).... Tamci "goście", sprzed tych PONAD 20 lat temu, no to mieli oni ABSOLUTNIE NAJWYŻSZE kompetencje, wybierając WTEDY te NIE "żydowskie", a TY, bardzo smutny człowieczku, oraz ty TOTALNIE chory ksenofobie, to te IZRAELSKIE ppk. SPIKE LR. Albowiem były one to WTEDY (oraz są one NADAL!!!), TOTALNIE najlepszymi pociskami ppk., w całym zachodnim świecie!!!!....... MESKO kupiło WTEDY licencję na m.w. 70% całości produkcji. Była to decyzja jedynie tego naszego MON'u, który NIE chciał wtedy zapłacić więcej, za tę licencję.... Porównywalnie np., no to RFN, no to w bardzo podobnym czasie zakupił licencję na całe, pełne 100%, za znacząco większe pieniądze.... No i dzięki temu, no to dzisiaj RFN (czyli: Niemcy!!), no to mają obecnie u siebie całe, pełne 100% produkcji tych swoich "MELLS'ów" (czyli: LR-1, ORAZ, RÓWNIEŻ TERAZ to i, LR-2)........

  2. .... No a JEDNOCZEŚNIE, no to u NAS, obecni generałowie Wojska Polskiego, działający NIE w interesie Armii Polskiej, a ślepo, "służbiście", oraz absolutnie niewolniczo realizują (tak, jakby nie byli oni żołnierzami polskimi, a jedynie funkcjonariuszami /"czynownikami"/ partyjnymi jedynej "słusznej" Partii), instrukcje rządzącego PIS'u. Realizują oni, wraz z wysokimi urzędnikami MON'u, czysto ideologiczną decyzję PIS'u, podjętą z początkiem 2016 r., wdrożoną wtedy w życie przez Antosia, i obecnie ślepo kontynuowaną przez Mariuszka ---- aby całkowicie zakończyć i zerwać wszelką współpracę wojskową z Państwem Izrael. I JEDYNIE z powodu TEJ wtedy PIS:sowskiej decyzji, no to Polska kupuje obecnie JEDYNIE broń od USA, oraz od UK, przepłacając za NIĄ BARDZO masywnie, oraz broń z Korei Południowej, dość drogą, i o znacznie gorszej jakości ---- natomiast ZERO broni od izraelskiej zbrojeniówki, broni, która byłaby i znacznie lepsza, i znacząco tańsza, aniżeli te bronie produkcji USA/UK/Korei.... No i dlatego, no to my jesteśmy obecnie skazani na horrendalnie drogie ppk. JAVELIN (po 185 tys. USD za pocisk!!!), kupowane jedynie "z półki", i z ZEROWYM transferem technologii, a w przyszłości, no to na JESZCZE ZNACZNIE BARDZIEJ horrendalnie drogie Brimstone-2 / -3, gdzie, PÓKI CO, no to transfer CAŁKOWICIE PEŁNEJ technologii, to pozostaje, JAK NA RAZIE, jedynie absolutną himerą, oraz, pozostaje on JEDYNIE w sferze czystych mrzonek.... No i przez to, no to obecnie nasze zakłady MESKO mają ZABRONIONĄ, przez Mariuszka, możliwość przedłużenia licencji na produkcję ppk. SPIKE, teraz w wersji LR1, produkowanych przez nas tutaj na miejscu w 70%, z natychmiastową możliwością produkcji jeszcze znacznie lepszych ppk. SPIKE LR2, i to TERAZ, to już w 100%, tu na miejscu, u nas. W ten sposób, nie przedłużając i nie rozszerzając tej licencji, to my (MESKO!!), tracimy te nasze, absolutnie UNIKALNE kompetencje, nabyte przez nas od 2005 roku. A jednocześnie to my moglibyśmy produkować tu u nas, w MESKO, i to teraz to już w 100%, pełną gamę ppk. SPIKE, no bo wtedy to również i: SR, ER2, NLOS-6 ---- każdy z nich to absolutnie najlepszy na całym zachodnim świecie, w swojej klasie.... I wszystko TO, no to my OBECNIE wyrzucamy prosto do kosza do ŚMIECI, przy triumfalnym oraz radosnym, jadowitym rechocie, kwiczeniu, skowycie, i ogłuszającym jazgocie rozmaitych "Chyżwar'ów"............

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc