Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszych pięć firm będzie współpracowało w ramach PHR

Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Holdingu Rozwoju oraz prezes zarządu Zremb-Chojnice S.A.

Polski Holding Rozwoju, którego głównym udziałowcem jest Zremb Chojnice, zawarł umowy współpracy z pięcioma firmami działającymi w obszarze obronności. PHR łączy siły specjalistycznych firm, aby jak najsprawniej realizować potrzeby wynikające z podniesienia poziomu bezpieczeństwa państwa oraz całej Unii Europejskiej. W planach jest dalsze poszerzanie składu współpracujących spółek w ramach PHR.

Przedsiębiorstwa skupione wokół Polskiego Holdingu Rozwoju (PHR) nawiązały długoterminową i wielokierunkową współpracę w obszarze obronności przy realizacji wspólnych projektów dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa państwa, rozwijania wspólnych produktów (w tym nowych), programów, technologii i przedsięwzięć badawczo-rozwojowych. Celem działań jest także skuteczniejsze zaspokajanie przewidywanego zapotrzebowania na rozszerzanie współpracy kooperacyjnej w przemyśle obronnym przez podmioty będące stronami umowy.

- Chcemy w jak największym stopniu zostać beneficjentem Europejskiej Strategii Przemysłowej w Dziedzinie Obronności oraz Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego. Stąd nasza inicjatywa związana z działalnością Polskiego Holdingu Rozwoju. Wspólnie będzie łatwiej pozyskiwać większe i bardziej intratne kontrakt. W gronie współpracujących firm w ramach PHR jest przedsiębiorstwo specjalizujące się w projektowaniu, produkcji i dostawie sprzętu transportowo – logistycznego, podmiot specjalizujący się w rozwiązaniach sprzętowych i programowych w obszarze zarządzania walką i działaniami kryzysowymi czy wyspecjalizowana firma w dostawach pojazdów ciężarowych, transportu osób i pojazdów specjalnych. Wśród firm, które przystąpiły do PHR jest również podmiotem specjalizującym się w produkcji specjalistycznych konstrukcji stalowych oraz przedsiębiorstwo specjalizujące się w pracach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na rzecz przemysłu obronnego, w tym wdrażaniu i produkcji zespołów optoelektronicznych i elektronicznych. W planach mamy dalsze poszerzanie składu współpracujących spółek w ramach PHR – mówi Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Holdingu Rozwoju oraz prezes zarządu Zremb-Chojnice S.A.

- Łączymy siły, aby jak najsprawniej realizować potrzeby wynikające z zapewnienia bezpieczeństwa państwa oraz całej Unii Europejskiej. Występujemy w roli integratora, który pozwoli zoptymalizować ofertę firm działających wspólnie przy PHR. Obszarem naszej aktywności jest rozwój kooperacji przemysłowej, budowanie łańcuchów dostaw czy efektywniejsze wykorzystanie aktywów. Nasze działanie ułatwi również wykorzystywanie możliwości kooperacyjnych przez polskich integratorów sprzętu wojskowego.   Duże programy, które są przewidziane w unijnym przemyśle obronnym stwarzają możliwości nawiązania bliższej współpracy także z zagranicznymi partnerami – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiego Holdingu Rozwoju.

Szczegółowe warunki realizacji konkretnych projektów, sposobu ich finansowania oraz podziału praw własności intelektualnej opracowanych wspólnie w danym przedsięwzięciu, będą regulowane odrębnymi umowami.

Spółka PHR została założona w styczniu 2024 roku. Zremb Chojnice posiada 50 proc. udziałów w Polskim Holdingu Rozwoju. Pakietem 25-proc. dysponuje Krzysztof Kosiorek-Sobolewski oraz Wojciech Dąbrowski, prezes PHR, który przed laty tworzył Polską Grupę Zbrojeniową. Obecnie procedowane jest podwyższenie kapitału, co obniży udziały Zrembu Chojnice.

Źródło: Polski Holding Rozwoju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc