Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza wyremontowana Anakonda odebrana

17 lutego w zakładach PZL Świdnik, należących do koncernu Leonardo, doszło do podpisania protokołu odbioru śmigłowca ratowniczego W-3T/SAR Anakonda, który przechodził remont połączony z przebudową do nowej roli.

Śmigłowiec, o numerze taktycznym 0209, ma zostać przebazowany do 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej w Babich Dołach w najbliższych dniach. Powyższy krok oznacza, że udało rozwiązać się problemy związane z procesem odbioru remontowanych wiropłatów – źródła zbliżone do Ministerstwa Obrony Narodowej wskazują, że w najbliższych dniach może dojść także do przejęcia drugiego W-3T/SAR o numerze 0304. Obie maszyny przebudowano z wersji transportowej. W stosunku do klasycznych Anakond nie dysponują pływakami pozwalającymi na awaryjne wodowanie. Są to jednocześnie pierwsi przedstawiciele rodziny W-3 w Wojsku Polskim, oba dostarczono w 1989 roku.

Osiem śmigłowców W-3T/SAR oraz W-3RM/WARM Anakonda mają stanowić trzon lotnictwa SAR na polskim wybrzeżu w najbliższych latach. Ich uzupełnieniem mają być nowe wiropłaty ratownicze planowane do zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej – według dzisiejszych informacji, Inspektorat Uzbrojenia planuje ogłoszenie postępowania przetargowego w poniedziałek 20 lutego.

(ŁP) Foto: Adam Maciejewski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc