Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

PGZ Stocznia Wojenna zacieśnia współpracę z kanadyjskim liderem rozwiązań dla marynarek wojennych

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

26 maja 2023 r. miała miejsce wizyta Ambasador Kanady w Polsce, Pani Cathrine Godin, w PGZ Stoczni Wojennej. Wizyta związana była ze współpracą pomiędzy polskim i kanadyjskim sektorem zbrojeniowym. Przykładem takiej kooperacji są zainstalowane przez PGZ Stocznię Wojenną oraz kanadyjską firmę OSI Maritime Systems zintegrowane systemy nawigacyjne i taktyczne na niszczycielach min Kormoran II (ORP „Albatros” i ORP „Mewa”). Obydwie firmy zaprojektowały, wybudowały, dostarczyły i zainstalowały na obu okrętach systemy Zintegrowanego Mostka Nawigacyjnego i Nawigacji Taktycznej.

Wizyta Pani Ambasador Godin stała się również okazją do podpisania długoterminowego porozumienia partnerskiego pomiędzy polską stocznią i kanadyjskim dostawcą rozwiązań dla marynarki wojennej. Dzięki niemu PGZ SW będzie dysponowała jeszcze bardziej rozbudowanymi możliwościami instalowania, uruchamiania, utrzymywania, konfiguracji, napraw, szkoleń załóg oraz przeprowadzania prób zdawczo-odbiorczych systemów Zintegrowanego Taktycznego Systemu Nawigacyjnego produkowanego przez OSI Maritime Systems, bazującego na systemie OSI ECPINS.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

– PGZ Stocznia Wojenna konsekwentnie buduje swój potencjał i to nie tylko w zakresie infrastruktury i technologii, które posłużą nam do wybudowania fregat Miecznik – powiedział Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Współpraca z partnerami zagranicznymi, takimi jak Babcock, czy właśnie OSI Maritime Systems zwiększa nasze możliwości obsługi okrętów zarówno Marynarki Wojennej RP, jak i marynarek państw sojuszniczych. Transfer takich umiejętności i wiedzy ma dla nas zasadnicze znaczenie, w szczególności w kontekście Centrum Serwisowo-Logistycznego dla jednostek NATO, nad którego uruchomieniem Stocznia pracuje – dodał prezes Lulewicz.

O ile regularnie czytamy o szkoleniu polskich żołnierzy w ramach wspólnych ćwiczeń NATO w Kanadzie, to nie wszyscy wiedzą, że wzmacniamy siłę odstraszania Sojuszu także w ramach współpracy w domenie morskiej. Należąca do naszej Grupy PGZ Stocznia Wojenna od dłuższego czasu współpracuje z kanadyjskim partnerem firmą OSI Maritime. Dzisiejsze spotkanie z udziałem JE Ambasador to dobry moment, by dotychczasowa współpracę podsumować a jednocześnie biorąc pod uwagę jej dobre efekty dla obu stron, utrwalić i rozszerzyć powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

PGZ SW i OSI Maritime Systems współpracują od 2018 r. w zakresie dostaw zintegrowanych systemów nawigacyjnych i taktycznych dla okrętów Marynarki Wojennej RP. Innym obszarem wspólnych działań jest transfer kompetencji w zakresie utrzymania systemów od zagranicznego producenta do krajowego przemysłu obronnego. PGZ SW jest obecnie autoryzowanym partnerem serwisowym OSI Maritime, dzięki czemu może samodzielnie serwisować i naprawiać systemy OSI przez cały okres ich użytkowania.

- - - - - - - - - - - - - - - -

PGZ Stocznia Wojenna jest najstarszą polską stocznią, która działa od 1922 roku. PGZ SW jest stocznią pierwszego wyboru dla Marynarki Wojennej RP i specjalizuje się w projektowaniu, remontach, przebudowach, modernizacji i budowie okrętów wojennych oraz jednostek dla innych służb mundurowych i państwowych. Stocznia ma unikalną lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie głównej bazy Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Dysponuje infrastrukturą i procedurami przystosowanymi do realizacji projektów wojskowych. Posiada również doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin przemysłu okrętowego. PGZ Stocznia Wojenna  jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej i członkiem konsorcjum budującego trzy fregaty typu Miecznik, największego programu budowy okrętów w historii Marynarki Wojennej RP.

OSI Maritime Systems jest kanadyjskim producentem i dostawcą  zintegrowanych rozwiązań nawigacyjnych i taktycznych dla okrętów i jednostek bezpieczeństwa morskiego. Firma została założona w 1977 roku i wprowadziła na rynek pierwszy system elektronicznej mapy morskiej. Obecnie firma jest liderem w rozwoju systemów nawigacji zanurzonej dla okrętów podwodnych i systemów kontroli i dowodzenia dla małych jednostek. OSI Maritime Systems współpracuje z 24 marynarkami wojennymi, które łącznie dysponują ponad 600 okrętami wojennymi i podwodnymi wyposażonymi w systemy OSI.

Źródło: materiały prasowe PGZ Stoczni Wojennej

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc