Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe i zmodernizowane okręty Royal Navy coraz bliżej służby operacyjnej

2 lipca Royal Navy poinformowała o postępach dotyczących wdrożenia do służby operacyjnej dwóch swoich okrętów - lotniskowca HMS Queen Elizabeth oraz fregaty rakietowej HMS Lancaster. 

Pierwszy z wymienionych okrętów powrócił do macierzystej bazy w Portsmouth po 70 dniach na morzu (i przebyciu około 11500 mil morskich) w czasie których załoga realizowała cykl szkoleniowy z wykorzystaniem wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II, mających stanowić główny oręż okrętu, a także śmigłowców Leonardo AW101 Merlin. Łącznie grupa lotnicza wykonała około 830 operacji lotniczych. Według ocen komisji, załoga zdała wszelkie testy na oceny bardzo dobre – stanowi to podstawę do przygotowań do pierwszego rejsu operacyjnego grupy bojowej Royal Navy na czele z lotniskowcem, co ma mieć miejsce w przyszłym roku. Co ciekawe na pokładzie mają stacjonować samoloty F-35B Lightning II należące do US Marine Corps. HMS Queen Elizabeth wszedł do służby 7 grudnia 2017 roku jako pierwszy z dwóch okrętów tej klasy budowanych dla Royal Navy. 

2 lipca poinformowano także o zakończeniu modernizacji i szkolenia załogi przez fregatę HMS Lancaster – jest to jedna z trzynastu jednostek Typu 23 znajdujących się w Royal Navy. W ramach prac modernizacyjnych okręty powyższego typu otrzymują nowe systemy elektroniczne – stacje radiolokacyjne BAE Systems Artisan 3D oraz urządzenia nawigacyjne. Dodatkowo fregata przeszła przezbrojenie w system przeciwlotniczy MBDA Sea Ceptor pozwalający na zwiększenie możliwości obrony przed zagrożeniem ze strony celów latających. Okręt ma rozpocząć działania operacyjne po ukończeniu szkolenia i zdaniu testów prowadzonych przez ośrodek FOST. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Royal Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc