Zaloguj

Nowe Bieliki coraz bliżej odbioru

14 listopada włoscy spotterzy przekazali Redakcji zdjęcia odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Leonardo M346 Bielik, które należą do drugiej transzy zamówionej przez Inspektorat Uzbrojenia w marcu 2018 roku.

Prezentowany egzemplarz, sfotografowany na lotnisku Varese, nosi już kamuflaż standardowy dla Bielików eksploatowanych w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Maszyna ma już za sobą pierwsze loty próbne, które prowadzono od sierpnia bieżącego roku. Dostawa czterech egzemplarzy jest przewidziana w pierwszym kwartale przyszłego roku, wówczas Siły Powietrzne będą dysponowały dwunastoma egzemplarzami, natomiast do końca października 2022 roku Leonardo dostarczy kolejne cztery M346, które zamówiono w grudniu 2018 roku.

Dzięki zamówieniu z Polski linia montażowa M346 nie została zamrożona ze względu na brak zamówień. Obecnie Leonardo zakończył budowę ostatniego samolotu dla międzynarodowego ośrodka szkolenia pilotów IFTS, a także prowadzi prace przy sześciu egzemplarzach w wersji bojowej M346FA, które zostały zamówione przez nieujawnionego odbiorcę.

(ŁP) Foto: Fabrizio Capenti
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc