Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandy szukają następcy systemu NASAMS

9 września na internetowej witrynie Ministerstwa Obrony Niderlandów zamieszczono informację o planach rozpoczęcia w tym roku wyboru następcy obecnie eksploatowanych systemów plot. NASAMS II ze względu na ich wyeksploatowanie.

Ogłoszony przez Ministerie van Defensie (MinDef) nowy program wzmocnienia OPL nazwano po angielsku Replacement of Medium Range Air Defense (MRAD), czyli dosłownie wymiana systemu OPL średniego zasięgu. Nowy system ma charakteryzować się zasięgiem przechwycenia 50 km, ale

nie podano wobec jakiej kategorii celu. MinDef chciałoby odebrać pierwszy komplet MRAD w 2025 r. Niderlandzka sekretarz obrony Barbara Visser powiadomiła już o tych planach niższą izbę niderlandzkiego parlamentu. MinDef ogłosił, że na program MRAD planuje wydać od 100 do 250 mln EUR.

MRAD ma zapewnić obronę przeciwlotniczą zarówno obiektową, jak i obszarową, w tym także osłonę wojsk operacyjnych. Ma być zdolny do zwalczania samolotów, śmigłowców, BSP i pocisków manewrujących. Obecnie eksploatowany przez niderlandzkie wojsko NASAMS II (Norwegian advanced surface to air missile system II), uzbrojony w plot. pociski rakietowe AIM-120B AMRAAM, nie jest w stanie zwalczać naddźwiękowych manewrujących celów z 50 km. Na dodatek niderlandzkie NASAMS-y są wyeksploatowane. Według danych MinDef-u ich resurs techniczny upływa w latach 2023 – 2025.

Nowy MRAD ma być bardziej mobilny, mieć krótszy czas reakcji, w tym także wejścia do walki (zmiana konfiguracji z marszowej w bojową i odwrotnie), być bardziej odporny na środki walki radioelektronicznej oraz tzw. wojnę cyfrową. Wskazano, że mobilność wyrzutni ma być zgodna z wymogami obowiązującego programu Defensiebrede Vervanging Operationele Wielvoertuigen (DVOW – ogólnowojskowy program wymiany operacyjnych pojazdów kołowych). Obecnie wyrzutnie NASAMS są przewożone przez ciężarówki Scania P113. MRAD ma być wkomponowany w system OPL niderlandzkiej armii, czyli Army Ground Based Air Defense System (AGBADS), który składa się obecnie z systemu NASAMS i poczwórnych wyrzutni pocisków Stinger na wozach opancerzonych Fennek (tzw. Stinger Weapon Platform Fennek). W skład AGBADS wchodzą też stanowiska dowodzenia i stacje radiolokacyjne TRML-3D, które zapewniają wykrywanie celów powietrznych na dystansach 30÷200 km i wysokościach 15÷23 km, czyli powyżej parametrów stacji MPQ-64M2 Sentinel, które są bateryjnymi radiolokatorami kierowania ogniem NASAMS II.

(Adam M. Maciejewski) Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc