Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Na Ukrainie powstanie centrum szkoleniowo-serwisowe dla systemów Bayraktar TB2

Porozumienia w sprawie utworzenia na Ukrainie centrum szkoleniowo-serwisowego dla bezzałogowców Bayraktar TB2 obecny był prezydent Ukrainy Wołodymy Zełeński. Fot.: Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Minister obrony Ukrainy Andrij Taran i prezes firmy Baykar Haluk Bayraktar podpisali porozumienie (Memorandum of Understanding, MoU) w sprawie utworzenia na Ukrainie centrum kompetencyjnego dotyczącego obsługi technicznej bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2 oraz szkolenia personelu odpowiedzialnego za ich eksploatację.

O randze tego wydarzenia i o wadze, jaką do współpracy z tureckim producentem bezzałogowców przywiązują Ukraińcy, świadczy fakt, że porozumienie zostało podpisane w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.

Zgodnie z postanowieniami porozumienia, na terenie należącym do Ministerstwa Obrony Ukrainy turecka firma Baykar utworzy centrum szkoleniowo-serwisowe dla systemów Bayraktar TB2. Ukraiński resort obrony podał w komunikacie, że centrum będzie służyło do szkolenia i treningu operatorów bezzałogowych statków powietrznych i szkoleniu personelu technicznego odpowiedzialnego za ich obsługę techniczną. Centrum będzie odpowiedzialne także za realizację serwisu, napraw i modernizacji Bayraktarów.

Obiekt ma zostać ulokowany pod miastem Wasylków w obwodzie kijowskim. Na tym jednak współpraca ukraińsko-turecka się nie kończy. Centrum w Wasylkowie ma być projektem pilotażowym, w przyszłości w rożnych lokalizacjach mają powstać podobne centra.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało również, że kolejnym krokiem będzie uruchomienie ukraińsko-tureckiej fabryki bezzałogowych statków powietrznych. Z dotychczas ujawnionych informacji wynika, że w budowę obiektu firma Baykar ma zainwestować własne środki. W zakładzie mają jednak pracować ukraińscy specjaliści.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc