Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MQ-9B SeaGuardian zakończył loty demonstracyjne w Europie

16 października amerykańska firma General Atomics Aeronautical Systems Inc. poinformowała o zakończeniu, trwającego pięć tygodni, tournée bezzałogowego aparatu latającego MQ-9B SeaGuardian w Europie. Fot. General Atomics

16 października amerykańska firma General Atomics Aeronautical Systems Inc. poinformowała o zakończeniu, trwającego pięć tygodni, tournée bezzałogowego aparatu latającego MQ-9B SeaGuardian w Europie.

W okresie od 25 sierpnia do początku października fabryczny egzemplarz operował przede wszystkim nad Wielką Brytanią. Loty demonstracyjno-pokazowe obejmowały m.in. udział w manewrach Joint Warrior. Zespół fabryczny współpracował z personelem Royal Air Force, a dodatkowo z możliwościami konstrukcji mogli zapoznać się przedstawiciele szesnastu państw. Maszyna bazowała początkowo w bazie Waddington, później w Lossiemouth. Dodatkowo jeden lot zakończył się lądowaniem w niderlandzkiej bazie Leeuwarden. Miało to związek z zamówieniem przez Niderlandy czterech MQ-9A Reaper na potrzeby własnego lotnictwa wojskowego.

Loty pozwoliły na zademonstrowanie różnorodnych możliwości operacyjnych MQ-9B SeaGuardian, które obejmowały zadania rozpoznawcze, wykorzystanie systemu DASS (Detect and Avoid System), współpracę z samolotami załogowymi (Boeing P-8A Poseidon), a także z okrętami w misji wykrywania okrętów podwodnych.

Obecność samolotu w Wielkiej Brytanii nie powinna zaskakiwać. Londyn jest bowiem pierwszym klientem na nową generację MQ-9, MQ-9B – w ramach programu zamówienia następców dla obecnie eksploatowanej floty Brytyjczycy zamówili szesnaście egzemplarzy, które wejdą do eksploatacji jako Protector RG Mk 1 – jest to specjalna wersja MQ-9B SkyGuardian dostosowana do wymagań brytyjskich. Obecność wersji morskiej miało za zadanie zwiększyć możliwości marketingowe konstrukcji, która może być uzupełnieniem dla załogowych samolotów patrolowych bazowania lądowego.

 

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc