Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MOSG uruchomił postępowanie dotyczące zakupu nowych poduszkowców

Fot. 9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy

12 kwietnia Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku poinformował o uruchomieniu, oczekiwanego, postępowania przetargowego w sprawie zakupu dwóch poduszkowców patrolowo-interwencyjnych, które mają trafić do jednostek operujących na obszarze Mierzei Wiślanej.

Jest to kolejna próba zakupu podjęta przez MOSG. Poprzednia została unieważniona w październiku 2021 roku – wówczas do zamawiającego nie wpłynęła żadna oferta. Podmioty zainteresowane udziałem mają czas na składanie ofert do 16 maja bieżącego roku. Co ważne, mają one zachować ważność do 13 sierpnia, a cały projekt ma zostać zakończony do końca października 2024 roku. Jak wskazuje zamawiający, program nie jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Zgodnie z opisem zamówienia poduszkowce muszą charakteryzować się minimum poniższymi parametrami technicznymi: długość całkowita do 14 metrów, szerokość całkowita maksymalnie 7 metrów, załoga 4 osoby, liczba pasażerów 8 osób, ładowność nie mniej niż 2000 kg, wysokość pokonywanej przeszkody nie mniej niż 70 cm, autonomiczność nie mniej niż 10 godzin, prędkość maksymalna nie mniej niż 30 węzłów. Konstrukcja kadłuba, system poduszki powietrznej i napęd nie mogą być rozwiązaniami prototypowymi.

Obecnie Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej eksploatuje dwa poduszkowce Griffon 2000TD (SG-411 i SG-412). Wśród zadań, które wykonują, można wymienić m.in. patrolowanie obszarów Zalewu Wiślanego z placówki Straży Granicznej w Nowej Pasłęce.

Morski Oddział Straży Granicznej realizuje obecnie proces inwestycyjny obejmujący nowe jednostki pływające. W bieżącym roku do służby (w Kaszubskim Dywizjonie) ma trafić pełnomorski patrolowiec SG-301, którego wykonawcą jest francuska stocznia Socarenam. W planie na bieżący rok, poza parą poduszkowców, nie przewidziano zakupu kolejnych jednostek pływających.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc