Zaloguj

Morski Oddział Straży Granicznej na zakupach poduszkowców

MOSG uruchomił postępowanie przetargowe w sprawie zakupu dwóch nowych poduszkowców dla Kaszubskiego Oddziału Straży Granicznej. Fot. MOSG

15 września Morski Oddział Straży Granicznej opublikował informację o uruchomieniu postępowania przetargowego w sprawie zakupu dla tej formacji dwóch poduszkowców patrolowo-interwencyjnych, które mają zasilić Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej.


Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia, wśród kryteriów podlegających ocenie wymienia się: termin dostawy (15%), cenę (60%), okres gwarancji na kadłub i zamontowane wyposażenie (15%) oraz wartość kary za zwłokę w wykonanie przedmiotu umowy (10%). Co ciekawe, sam zakup jest podzielony na dwie osobne części. W każdej z nich przedmiotem zamówienia jest jeden poduszkowiec. Zgodnie z upublicznioną dokumentacją, oba mają zostać dostarczone do końca października 2022 roku – ich zamówienie nie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej. Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie ofert do 12 października bieżącego roku, zaś ważność ma zostać zachowana do 9 stycznia 2022 roku. Na zakup jednego poduszkowca zamawiający przeznaczyć kwotę do 10 mln PLN brutto.

Jednostki muszą charakteryzować się następującymi parametrami technicznymi: długość całkowita do 14 m, szerokość całkowita 7 m, liczba załogi 4 osoby, możliwość zabrania 8 pasażerów, ładowność nie mniej niż 2100 kg, możliwość pokonania przeszkody o wysokości nie mniej niż 70 cm, autonomiczność nie mniej niż 10 godzin, prędkość maksymalna nie mniej niż 30 węzłów. Kadłub ma być wykonany z aluminium bądź materiałów kompozytowych odpornych na działanie słonej wody. Konstrukcja musi zapewnić możliwość częściowego demontażu lub złożenia w celu umożliwienia transportu kołowego po drogach publicznych jako ładunek normatywny.

Obecnie Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej eksploatuje dwa poduszkowce Griffon 2000TD (SG-411 i SG-412). Wśród zadań, które wykonują, można wymienić m.in. patrolowanie obszarów Zalewu Wiślanego z placówki Straży Granicznej w Nowej Pasłęce.

Zakup nowych poduszkowców to kolejny program modernizacji technicznej Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej oczekuje na dostawę małego patrolowca, który wyprodukuje Techno Marine Sp. z o.o. z Malborka, a także jednostki pełnomorskiej która została zamówiona we francuskiej stoczni Socarenam z Boulogne sur Mer.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc