Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada posłom w sprawie zakupu samochodów Ford Ranger

Resort obrony odpowiedział w ostatnich dniach lutego na dwie poselskie interpelacje dotyczące zakupu na potrzeby Wojska Polskiego samochodów ciężarowo-osobowych Ford Ranger XLT. Fot. Andrzej Kiński

9 i 11 lutego na stronach Sejmu upubliczniono odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej na dwie interpelacje poselskie dotyczące zakupu na potrzeby Wojska Polskiego samochodów ciężarowo-osobowych Ford Ranger.Odpowiedzi udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. W grudniu posłowie Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do MON z listą pytań dotyczących sposobu zakupu i ogólnie procedury związanej z zamówieniem 648 samochodów Ford Ranger XTL. Pierwsze z nich trafiły do żołnierzy w grudniu ubiegłego roku.

Poprzez procedurę interpelacji poselskich do MON przesłano następujące pytania:

 1. Ile samochodów marki Ford Ranger XLT zakupiono dla Wojska Polskiego?
 2. Jaka jest wartość przetargu, w ramach którego zakupiono ww. samochody?
 3. Dlaczego zakupiono wersję cywilną ww. samochodu?
 4. Czy ww. auta będą przerabiane na cele wojskowe?
 5. Jeśli tak, to jaki będzie koszt tego zadania?
 6. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w wyposażeniu tych aut?
 7. Dlaczego od razu nie zakupiono wersji wojskowej?
 8. Do jakich jednostek wojskowych trafią ww. samochody?
 9. Czy z ww. samochodów będzie korzystało kierownictwo oraz pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej?
 10. Jeśli tak, to proszę o podanie szczegółów.
 11. Czy zakup pojazdów typu Ford Ranger XLT diesel o mocy 170 KM zwykłej seryjnej produkcji odpowiada rzeczywistym potrzebom Wojska Polskiego? Z kim decyzja o tego typu zakupie była konsultowana?
 12. Czy uważa Pan, że Ford Ranger XLT spełnia warunki pojazdu, który ma być używany w trudnych warunkach terenowych oraz bojowych?
 13. Z jakiego powodu zdecydowano, że samochód wojskowy będzie miał barwę czarny metalik, a nie barwy ochronne i maskujące?
 14. Z jakiego powodu zdecydowano, że pojazd wojskowy powinien mieć chromowane wykończenia karoserii?
 15. Czy zakupione pojazdy posiadają wykończenia i wzmocnienia do zamontowania na platformie dodatkowej broni?
 16. Dlaczego w zakupionych pojazdach siedzenia są wykończone zwykłym welurem, skoro jest oczywiste, że żołnierz z pełnym wyposażeniem, który usiądzie na takim siedzeniu, natychmiast je zniszczy?

Niestety pomimo tak dużej liczby pytań, odpowiedzi resortu obrony były wyjątkowo skąpe i zostały ograniczone do ogólnych stwierdzeń: Zakup samochodów ciężarowo-osobowych ogólnego przeznaczenia - kategorii M1G marki Ford Ranger XLT - z rynku cywilnego zminimalizowało koszty ich pozyskania. Wygenerowane oszczędności pozwoliły na pozyskanie w tym samym postępowaniu większej liczby pojazdów. Pozyskane samochody odpowiadają wymaganiom Sił Zbrojnych RP, określonym dla tej grupy pojazdów w wymaganiach operacyjnych. Spełniają warunki do realizacji zadań, do których są dedykowane, tj. związanych z transportem żołnierzy wraz z ich wyposażeniem indywidualnym. W przypadku wystąpienia potrzeby skierowania pojazdów do realizacji zadań wymagających dodatkowego wyposażenia lub zmiany kamuflażu (np. w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych) działania dostosowujące będą podejmowane w odniesieniu do określonej grupy sprzętu (wymaganej liczby egzemplarzy). Zakres i koszt ewentualnych zmian będzie uzależniony do wymagań wynikających z charakteru zadań.

Przypomnijmy, umowa na dostawę nowych samochodów ciężarowo-osobowych ogólnego przeznaczenia została zawarta 31 marca 2020 roku pomiędzy 2. Regionalną Bazą Logistyczną oraz konsorcjum Glomex MS Polska Sp. z o.o. wraz z Glomex MS s.r.o. z Republiki Czeskiej. W latach 2020-22 dostarczonych zostanie 648 samochodów Ford Ranger XTL. Szybki termin dostawy był możliwy dzięki temu, że samochody są w komercyjnej, niezmilitaryzowanej wersji, choć zestaw ich wyposażenia rozbudowano o niektóre elementy opcjonalne. Zakup pozwoli na rozpoczęcie procesu zastępowania dotychczas używanych samochodów Honker oraz UAZ.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MON odpowiada posłom w sprawie zakupu samochodów Ford Ranger”

 1. Niestety rząd swoim postępowaniem sam zapracował sobie na podejrzliwość obywateli. A posłowie opozycji...no cóż...co mają innego robić jak nie czyhać na potknięcia przeciwnika. Na tym polega współczesna polityka. A że odbywa się to ze stratą dla Obywateli...no cóż...jak jest wojna, to muszą być też ofiary.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc