Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Modernizacja systemu kierowania ogniem AFATDS

US Army zamierza zmodernizować systemy kierowania ogniem artylerii. Fot. US Army

1 listopada US Army wystosowała zapytanie o informację (RFI) do podmiotów przemysłowych zainteresowanych modernizacją systemu kierowania ogniem AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System, zaawansowany taktyczny system obróbki danych artylerii polowej) i rozwojem systemu dowodzenia JTC2S (Joint Targeting Command and Control System, wspólny system dowodzenia i koordynacji wskazywania celów).

US Army oczekuje, że w prace zaangażuje się konsorcjum, co oznacza, że na efekt finalny złoży się wysiłek kilku podmiotów. Modernizacja wspomnianych systemów miałaby zwiększyć skuteczność amerykańskiej artylerii, są one bowiem używane do kierowania ogniem praktycznie wszystkich systemów: polowych systemów rakietowych, artylerię lufową ‒ samobieżną i ciągnioną, a także moździerze samobieżne oraz ciągnione.

AFADTS to system kierowania ogniem rozwijany od 1989 r. Do służby został wprowadzony w 1995 r. Zautomatyzowany system zbiera i obrabia dane dostarczane przez systemy rozpoznawcze, wypracowując nastawy do strzelania i wskazując cele środkom ogniowym. Z kolei JTC2S to oprogramowanie wspierające żołnierzy w identyfikacji celów. Ma on zastąpić starszy system JADOCS (Joint Automated Deep Operations Coordination System, wspólny zautomatyzowany system koordynacji głębokich operacji). Modernizacja i rozwój obydwu systemów mają pozwolić na transfer większej ilości danych, szybszą i wygodniejszą ich obróbkę, a wszystko to w celu zwiększenia celności oraz skuteczności ostrzału. Zmodernizowany zestaw systemów kierowania ogniem i dowodzenia ma również lepiej współpracować z nowoczesnymi środkami rozpoznawczymi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc