Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mieleckie Black Hawki dla MON

10 października minister Antoni Macierewicz ogłosił, w czasie wizyty w zakładach PZL Mielec, rozpoczęcie negocjacji w sprawie zakupu nieznanej liczby wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk International. Powyższe zamówienie ma zostać skierowane do 7. Eskadry Działań Specjalnych, stacjonującej w bazie lotniczej w Powidzu, a która współdziała z komponentem Wojsk Specjalnych. Krok ten jest także pokłosiem zeszłotygodniowych decyzji o zakończeniu negocjacji z koncernem Airbus w sprawie zamówienia 50 wielozadaniowych śmigłowców H225M Caracal.

Decyzja MON oznacza rozpoczęcie interwencyjnego programu wymiany floty wiropłatów wojskowych. Ze względu na obecne, szczątkowe, informacje trudno określić wiele niewiadomych – m.in. liczbę planowanych do zakupu śmigłowców, a także ich finalną konfigurację. Obecnie obie strony deklarują możliwość dostawy nieokreślonej liczby S-70i Black Hawk International w bazowym wariancie, które przeznaczone zostałyby do treningu i szkolenia, jeszcze w bieżącym roku. Jest to możliwe dzięki zmontowaniu i zmagazynowaniu przynajmniej siedmiu egzemplarzy – jeden z nich trafił do Turcji, a pozostałe oczekują klienta. Obok Polski ich nabyciem zainteresowane jest Chile. W przyszłości powyższe płatowce, jeśli trafią do 7. EDS, będą musiał zostać poddane zabiegowi doposażenia według potrzeb użytkownika.

Obecnie wielozadaniowe śmigłowce transportowe rodziny Black Hawk nie są popularne w Europie. Te lądowe maszyny są eksploatowane w Austrii oraz Szwecji, dodatkowo dziewięć sztuk (w wersji UH-60M) zostało zamówionych przez Słowację. Wygląda na to, że Polska będzie czwartym europejskim państwem, którego siły zbrojne eksploatują maszyny tej rodziny.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc