Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MESKO S.A. zacieśnia współpracę z Mołdawią

Członek zarządu ds. rozwoju MESKO S.A. Przemysławem Kowalczukiem podpisuje porozumienie o współpracy związane z modernizacją Sił Zbrojnych Republiki Mołdawii. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Mołdawii

6 lutego w Kiszyniowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Republiki Mołdawii i, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, MESKO S.A. dotyczące współpracy w obszarze obronności.

Z lakonicznego komunikatu mołdawskiego resortu obrony można się dowiedzieć, że minister obrony Republiki Mołdawii Anatolie Nosatîi spotkał się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii  Tomaszem Kobzdejem, któremu towarzyszyli Attaché Obrony, Wojskowy i Lotniczy RP w Kiszyniowie płk Paweł Stuleblak oraz przedstawiciele MESKO S.A. z członkiem zarządu ds. rozwoju Przemysławem Kowalczukiem na czele.

Przedmiotem rozmów była dwustronna współpraca w obszarze obronności, perspektywy jej rozwoju, a także programy pomocowe dla Mołdawii w kontekście transformacji jej sił zbrojnych. Podczas spotkania przedstawiciele mołdawskiego resortu obrony zapoznali się z działalnością spółki MESKO S.A. i podpisali porozumienie o współpracy związane z modernizacją sił zbrojnych.

W wpisie na portalu X Przemysław Kowalczuk podsumowała efekty wizyty w Kiszyniowie następującymi słowami: Jesteśmy dużym przemysłem o dużych możliwościach. Mamy ambicje nie tylko dostarczać nowoczesne uzbrojenie ale też budować swoją obecność poza granicami kraju. Dzisiejsza umowa i ustalenia z  są tego wyrazem. Podkreślił także aktywną pomoc ambasady RP w Kiszyniowe w kontaktach z mołdawskim Ministerstwem Obrony.

Szczegółów rozmów i przedmiotu porozumienia nie znamy, ale można spekulować, że jednym z tematów był modernizacja obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Republiki Mołdawii (Forțele armate ale Republicii Moldova). W ubiegłym roku pojawiły się nieoficjalne informacje, że to właśnie Mołdawia jest jednym z dwóch nowych zagranicznych odbiorców przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, o których spółka ze Skarżyska-Kamiennej poinformowała podczas ubiegłorocznego XXXI MSPO.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu Ministerstwa Obrony Republiki Mołdawii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc