Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Malezja zainteresowana kuwejckimi Hornetami

1 czerwca władze Malezji poinformowały, że planują zakup nieokreślonej liczby wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18C/D Hornet, które są obecnie eksploatowane przez lotnictwo wojskowe Kuwejtu.

Według upublicznionych informacji, Kuwejt chce rozpocząć proces wycofywania posiadanych maszyn w 2021 roku, wówczas rozpoczną się dostawy zamówionych F/A-18E/F Super Hornet. Może to oznaczać, że władze emiratu mogą wcześniej poszukać chętnych na używane płatowce – Malezyjczycy dysponują ośmioma F/A-18D Hornet, które dysponują największym wskaźnikiem gotowości operacyjnej spośród wielozadaniowych samolotów bojowych eksploatowanych w tym kraju. Zakup kuwejckich Hornetów pozwoli jednocześnie na ograniczenie wydatków na nowe maszyny, według deklaracji mogą być bezpiecznie eksploatowane przez okres 10-15 lat.

Kuwejt zamówił 40 F/A-18C/D Hornet w 1988 roku, ich dostawy zostały zrealizowane w latach 1991-1993. W ostatnich latach flota była intensywnie eksploatowana w interwencji w Jemenie, stacjonujące na terytorium Arabii Saudyjskiej Hornety wykonały ponad 3000 lotów bojowych. Ewentualna transakcja musi objąć zgodę na reeksport ze strony Stanów Zjednoczonych, jednak biorąc pod uwagę poprawne stosunki dyplomatyczne wydaje się to tylko formalnością.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc