Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo dostarczy armaty do holenderskich fregat

20 kwietnia holenderska agencja zamówień wojskowych Defensie Materieel Organisatie (DMO) poinformowała o podpisaniu umowy z włoskim koncernem Leonardo w sprawie zakupu i dostaw czterech armat automatycznych Oto Melara 127 L/64 Lightweight, które zostaną wykorzystane w procesie modernizacji fregat przeciwlotniczych i dowodzenia typu LCF (Luchtverdedigings- en commandofregat), od pierwszej jednostki znanych jako De Zeven Provinciën.


Według komunikatu montaż nowych armat zostanie zrealizowany w latach 2025/2026. Thales Nederland zintegruje je z istniejącymi systemami kierowania ogniem. Armaty zastąpią na nich wyeksploatowane, przeszło czterdziestoletnie Oto Melara 127 L/54 Compact. Co ciekawe, stare Holendrzy odkupili od Kanady, która zdemontowała je ze zmodernizowanych w latach 90. w ramach programu TRUMP, niszczycieli typu Iroquois. Oferta koncernu Leonardo rywalizowała z propozycją BAE Systems, który promował w Holandii armaty Mk.45 Mod 5. Postępowanie przetargowe dotyczące wyboru nowego systemu artyleryjskiego ogłoszono przez DMO w marcu 2019 roku, wówczas jego wartość oszacowano od 50 do 200 mln euro.

Produkowane przez koncern Leonardo armaty Oto Melara 127 L/64 LW zostały dotychczas wybrane jako uzbrojenie fregat typu El Radii (w Algierii), Baden-Württemberg i MKS 180 (w Niemczech), FREMM i PPA (we Włoszech) oraz F110 (w Hiszpanii). Dzięki wykorzystaniu amunicji Vulcano, może zwalczać cele odległe o około 100 km od stanowiska ogniowego. W przypadku Holandii będzie to pierwszy zastosowanie tych armat na modernizowanych okrętach.

(ŁP) Foto: Leonardo
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc